Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » 24. konsesjonsrunde i gang
    Olje og gass

    24. konsesjonsrunde i gang

    By Press Releaseaugust 29, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Olje- og energidepartementet inviterer nå oljeselskapene til å nominere blokker for 24. runde
    Facebook Twitter LinkedIn Email
    Regjeringen inviterer med dette oljeselskapene til å nominere blokker som de ønsker skal være en del av 24. konsesjonsrunde. De nummererte konsesjonsrundene omfatter de åpnede, umodne delene av norsk sokkel, der potensialet for å gjøre store funn er størst.
    – Petroleumsnæringen vil være vår største og viktigste næring i tiår framover. Regjeringen legger til rette for dette ved å føre en stabil og forutsigbar petroleumspolitikk. Et hovedelement i petroleumspolitikken er å holde et høyt tempo i tildelingen av attraktivt leteareal til selskapene. Dagens oppstart av den 24. konsesjonsrunden på norsk sokkel er nok en konkret oppfølging av regjeringens politikk, sier statsminister Erna Solberg (H).
    I Barentshavet vil det i allerede tildelt areal forgå utstrakt leteaktivitet de neste årene. Her vil hensynet til skrittvis utforskning legges til grunn for 24. konsesjonsrunde. Olje- og energidepartementet åpner også for nominasjoner i Norskehavet og Nordsjøen. For Norskehavet er det viktig at leteaktiviteten framover legger til rette for en effektiv utnyttelse av det eksisterende transportsystemet hvor det vil bli betydelig ledig kapasitet etter 2020.
    – Vår aktive tildelingspolitikk gir både mer lønnsom aktivitet over tid og grunnlag for en effektiv letevirksomhet ved at oljeselskapene kan opprettholde kontinuerlig leteaktivitet i Norge. Tildeling av nye interessante leteområder er avgjørende for å opprettholde lønnsomme arbeidsplasser, aktivitet og verdiskaping i hele landet. Dette er spesielt viktig i dagens situasjon med svakere sysselsetting i petroleumsrelaterte næringer, sier olje- og energiminister Tord Lien (FrP).
    Konsesjonsrundene i nyåpnede og umodne områder har som hovedregel fulgt prinsippet om skrittvis utforskning. Dette innebærer at resultater av leting i utvalgte blokker i et område bør være kjent og evaluert før det utlyses nye blokker i det samme området. Denne framgangsmåten sikrer at store områder kan kartlegges med relativt få letebrønner. På den måten blir tilgjengelig informasjon benyttet til videre leting, og boring av unødvendige og tørre brønner kan unngås.
    Bakgrunn
    Selskapenes nominasjoner vil være en viktig del av beslutningsgrunnlaget for Olje- og energidepartementets vurderinger ved utlysning av arealer i 24. konsesjonsrunde. Departementets forslag til utlysning vil bli lagt ut på høring. Utlysningen av 24. konsesjonsrunde er ventet før sommeren 2017.
    Alle områder som er åpnet for petroleumsvirksomhet kan nomineres i 24. konsesjonsrunde, med unntak av:

    • Områder som er konsesjonsbelagt
    • Områder som er inkludert i TFO-området (Tildeling i forhåndsdefinerte områder)
    • Områder der det er etablert relevante aktivitetsbegrensninger gjennom de ulike forvaltningsplanene for havområdene

    Nominerte blokker deles i to kategorier – ”interessante” og ”svært interessante”. Totalt antall nominerte blokker bør begrenses oppad til 15. Nominerte blokker skal ledsages av en kortfattet omtale etter mal fra retningslinjene. Retningslinjer for omtale av nominerte blokker finnes på Oljedirektoratets internettsider; www.npd.no. På nettsidene vil det også bli lagt ut en lenke til Shape-fil med blokker som kan nomineres.
    Nominasjonen skal være Olje- og energidepartementet i hende 30. november 2016 klokken 12.00. En kopi av nominasjonen skal samtidig oversendes Oljedirektoratet.
    Til pressemeldingen

    Related Posts

    Betydelig funn i Sleipner-området

    desember 5, 2025

    Agents with alibis

    desember 3, 2025

    AI-powered production monitoring

    desember 3, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Mineralfunn langs Østgrønlandsryggen
    Dec 04, 2025

    Mineralfunn langs Østgrønlandsryggen

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten
    Nov 27, 2025

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 
    Nov 21, 2025

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 

    Escaping the relentless cycle of re-orgs
    Dec 05, 2025

    Escaping the relentless cycle of re-orgs

    Natural hydrogen exploration offshore Southern Cuba
    Dec 05, 2025

    Natural hydrogen exploration offshore Southern Cuba

    New modelling study reveals a petroleum system overlying oceanic crust offshore Equatorial Guinea
    Dec 04, 2025

    New modelling study reveals a petroleum system overlying oceanic crust offshore Equatorial Guinea

    From scattered campfires to integrated cities: The future of energy software
    Dec 03, 2025

    From scattered campfires to integrated cities: The future of energy software

    Unlocking Egypt’s Western Desert: The next Eagle Ford?
    Dec 02, 2025

    Unlocking Egypt’s Western Desert: The next Eagle Ford?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.