Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » 56 milliarder til statskassen
    Olje og gass

    56 milliarder til statskassen

    By Press Releaseaugust 2, 2018
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Den positive utviklingen på norsk sokkel fortsetter.
    Foto: Norges Bank
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Petoro kunne første halvår 2018 levere hele 56 milliarder kroner til statskassen. Dette er en økning på 14 prosent i forhold til samme periode i fjor. – Skal inntektene fortsatt holdes høye må innovasjonsdrivet i bransjen bli enda sterkere, sier administrerende direktør i Petoro Grethe Moen, og legger til at vi må hele tiden være oppmerksomme på og legge til rette for økt teknologiutvikling.

    Modne felt er fortsatt ryggraden i norsk petroleumsindustri, og de største verdiene er fortsatt samlet her. Rystad Energy gjennomførte nylig en vurdering av SDØE-porteføljen som viste at verdien har økt fra 810 mrd. til 1093 mrd. de siste to årene. – I vår portefølje utgjør de modne feltene omtrent 85 prosent av verdien, sier Moen. Tidligere i år ble videreutviklingen av Snorre-feltet godkjent av Olje- og energidepartementet, samt plan for videreutvikling av Troll overlevert til myndighetene. Verdiene fra Snorre og særlig Troll, som begge er godt modne, utgjør alene om lag 50 prosent av verdien til SDØE-porteføljen.

    Juvelen i SDØE-porteføljen
    Petoro forvalter en eierandel på 56% i Troll-lisensen. Videreutviklingen av Troll vil gi store gassvolum til svært lave kostnader. Trollfeltet er det viktigste gassfeltet i Norge, og videreutviklingen av feltet vil styrke våre leveranser av gass til Europa. Deler av Troll-feltet er elektrifisert, og med basis i store gjenværende reserver gir dette langsiktig, konkurransedyktig og klimaeffektiv produksjon av gass.

    – Videreutviklingsprosjektet på Troll vil gi om lag 500 milliarder norske kroner i kontantstrøm kun fra Petoros andel. Gjennom dette prosjektet vil Troll fortsette å være juvelen i Petoros portefølje og viser at mulighetsrommet åpner seg når evnen til å bruke ny teknologi og nye verktøy er til stede, understreker Moen.

    Teknologiutvikling er nøkkelen
    Vi ser digitalisering som nøkkelen til fortsatt effektivisering, men observerer en stor variasjon i kvalitet og tilgang til data, samt i viljen til å ta nye verktøy i bruk i lisensene. Det er viktig å innse at digitalisering ikke bare handler om teknologi, men krever en helt ny måte å jobbe på; en fundamental endringsprosess avhengig av framsynte og beslutningsdyktige ledere.

    – Teknologiutviklingen spiller en avgjørende rolle for videreutvikling av eksisterende felt når sokkelen modnes. I dette arbeidet bidrar Petoro særlig med avanserte reservoarsimuleringer gjennom bruk av nye verktøy. Vårt hovedfokus er å skape størst mulig verdi og oppnå høyest mulig inntekt til staten fra våre eierandeler, sier Moen.

    Endringene i aktørbildet på norsk sokkel de siste to årene har forsterket seg i siste kvartal. Flere av de store internasjonale oljeselskapene er i endring og reduserer i tillegg sin tilstedeværelse på norsk sokkel. Dette åpner for nye selskap og nye forretningsmodeller som kan bidra til å skape ytterligere effektivisering og øke konkurransekraften for norsk sokkel.

    Resultat SDØE 1. halvår 2018
    Antall alvorlige hendelser i andre kvartal er på samme nivå som i første kvartal. Fortsatt fokusert innsats fra alle aktører er nødvendig for å sikre ytterligere forbedring.

    Netto kontantstrøm fra Statens direkte økonomiske engasjement (SDØE) i olje- og gassvirksomheten var per første halvår 56 milliarder kroner, en økning på 14 prosent fra samme periode i fjor. Økningen i kontantstrøm skyldes i hovedsak høyere olje- og gasspriser. Samlet olje- og gassproduksjon var 1,073 millioner fat oljeekvivalenter per dag, 4 prosent lavere enn samme periode i fjor.

    Related Posts

    Øyner dobling gjennom leteinnsats og oppkjøp

    november 14, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Lukas Mosser

    november 13, 2025

    Tre år fra funn til produksjon

    november 10, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Fra skred til jordskjelv
    Nov 13, 2025

    Fra skred til jordskjelv

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond
    Nov 13, 2025

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond

    Gull: Kongsberg
    Nov 11, 2025

    Gull: Kongsberg

    Rock-Eval-pyrolyse gjenskaper ikke det som skjer i kildebergarter
    Nov 10, 2025

    Rock-Eval-pyrolyse gjenskaper ikke det som skjer i kildebergarter

    Viste bredden i geofagene
    Nov 07, 2025

    Viste bredden i geofagene

    When the ESP breaks down even before geothermal energy production has started
    Nov 14, 2025

    When the ESP breaks down even before geothermal energy production has started

    Does oil really stop diagenesis?
    Nov 13, 2025

    Does oil really stop diagenesis?

    PETRONAS’s digital gambit: Architecting an AI-powered E&P ecosystem
    Nov 12, 2025

    PETRONAS’s digital gambit: Architecting an AI-powered E&P ecosystem

    American Samoa offshore minerals planning advances
    Nov 12, 2025

    American Samoa offshore minerals planning advances

    Wildcat activity in the Latin American Atlantic Margin
    Nov 11, 2025

    Wildcat activity in the Latin American Atlantic Margin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.