Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Gina er online
    Olje og gass

    Gina er online

    Av Press Releasejuli 3, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Gina Krog i Nordsjøen begynte å produsere den 30. juni
    Gina Krog er bygget ut med bunnfast produksjonsinnretning og et lagerskip for olje. Illustrasjon: Statoil ASA

    Gina Krog er bygget ut med bunnfast produksjonsinnretning og et lagerskip for olje. Illustrasjon: Statoil ASA

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    De utvinnbare reservene på Gina Krog er 16,8 millioner standard kubikkmeter (Sm3) olje, 11,8 milliarder Sm3 gass og 3,2 millioner tonn NGL.
    «Gina Krog er et viktig bidrag til å opprettholde en høy og lønnsom produksjon fra sokkelen,» sier Tove Francke, Oljedirektoratets underdirektør for Nordsjøen sør.
    Hun berømmer også rettighetshaverne, med operatøren i spissen, for et godt gjennomført prosjekt som kom i havn til planlagt tid og kostnad.
    – Det er gledelig at produksjonen fra Gina Krog er i gang, og jeg vil gratulere operatøren, rettighetshaverne og samarbeidspartnerne i leverandørindustrien. Jeg vil også takke alle de dyktige medarbeiderne som har stått på for å realisere utbyggingen. Prosjektet er levert til en kostnad som er på linje med anslaget i plan for utbygging og drift (PUD) og uten større forsinkelser. Feltet vil bidra med inntekter til fellesskapet og arbeidsplasser både offshore og på land i 15-20 år, sier olje- og energiminister Terje Søviknes i en pressemelding fra OED.
    Feltet er bygget ut med en bunnfast produksjonsinnretning og et lagerskip for olje på 110-120 meters havdyp. Oljen eksporteres via bøyelasterskip, og gassen sendes til Sleipner A-plattformen for sluttprosessering. Gass til injeksjon blir importert fra Zeepipe 2A (Gassled).
    Med dette er tre av fire felt på Utsirahøgda kommet i produksjon. Edvard Grieg startet i november 2015, mens Ivar Aasen fulgte etter i desember i fjor. Johan Sverdrup er ventet å komme i produksjon sent i 2019.
    Gina Krog er tilrettelagt for å fase inn nåværende og framtidige funn i området, og skal knyttes til en planlagt felles løsning for å forsyne Utsirahøgda med kraft fra land. Den skal være på plass i 2022.
    Pressemelding – NPD

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.