Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Klarsignal for Nova
    Olje og gass

    Klarsignal for Nova

    By Press Releaseseptember 27, 2018
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Olje- og energidepartementet godkjente i dag plan for utbygging og drift av Nova-feltet.
    Nova er en havbunnsutbygging som knyttes opp mot Gjøa-innretningen i Nordsjøen. (illustrasjon: Wintershall)

    Nova er en havbunnsutbygging som knyttes opp mot Gjøa-innretningen i Nordsjøen. (illustrasjon: Wintershall)

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Det er en stor glede å godkjenne min første feltutbygging, Nova. Med om lag 10 milliarder kroner i investering er dette et gigantisk industriprosjekt, som skaper store inntekter til fellesskapet. Utbyggingen har en høy andel norske leveranser og forventes gi om lag 10 000 årsverk i Norge. Dette er et nytt bevis på at norsk leverandørindustri vinner fram i internasjonal konkurranse, sier olje- og energiminister Kjell-Børge Freiberg (FrP) i en melding fra Olje- og energidepartementet.

    Wintershall og de øvrige rettighetshaverne investerer nær 10 milliarder kroner i utbyggingsprosjektet. Operatøren har beregnet akkumulert produksjon fra Nova til om lag 77 millioner fat oljeekvivalenter. Utbyggingen har høy forventet lønnsomhet og er robust mot både lavere oljepriser og høyere kostnader enn forventet. Operatøren har estimert at den nasjonale sysselsettingsvirkningen av Nova i utbyggings- og driftsfasen vil være om lag 10 000 årsverk.

    – For å nå målene i petroleumspolitikken er vi avhengig av et mangfold av oljeselskaper som kan og vil. Nova-utbyggingen gjennomføres av selskapene Wintershall, Capricorn, Spirit, Edison og DEA. Dette illustrerer godt at vi i Norge nå har et mangfold av selskaper også innen utbygging og drift, fortsetter Freiberg.

    Nova i Nordsjøen

    Nova blir en undervannsutbygging som knyttes opp til Gjøa-plattformen. Feltet ligger i et modent område med nærhet til eksisterende infrastruktur, og kan derfor nyttiggjøre seg av ledig kapasitet for å få til en kostnadseffektiv utbygging. Utbyggingsløsningen som er valgt innebærer installasjon av to havbunnsrammer. Gjøa-plattformen driftes med kraft fra land og Nova vil utnytte ledig kapasitet i anlegget. Det betyr at feltet kan settes i produksjon med lave utslipp til luft.

    Planlagt produksjonsstart er i tredje kvartal 2021 med produksjon til og med 2029.

    Fakta:
    Nova ligger på 370 meters dyp, 120 km nordvest for Bergen og 17 km sørvest for Gjøa-feltet. Det er i hovedsak et oljefelt og ble funnet i 2012. Operatør er Wintershall Norge AS, som 15. mai 2018 overleverte utbyggingsplanen på vegne av rettighetshaverne i utvinningstillatelse 418.

    Rettighetshaverne i prosjektet er Wintershall Norge AS (35 pst.), Capricorn Norge AS (20 pst.), Spirit Energy Norge AS (20 pst.), Edison Norge AS (15 pst.) og DEA Norge AS (10 pst.).

    Pressemelding SMK

    Related Posts

    Energisikkerhet over klimamål

    juli 21, 2026

    Carmen snevres inn

    juli 9, 2026

    Vurderer CO2-lagring ved Wisting

    juli 4, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Aug 07, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Vil norsk industri omfavne CCS?
    Aug 04, 2026

    Vil norsk industri omfavne CCS?

    En utenomjordisk bouquet
    Jul 31, 2026

    En utenomjordisk bouquet

    Raet – et tidsvitne
    Jul 29, 2026

    Raet – et tidsvitne

    Kosmisk stråling: Siggjo, Sunnhordland
    Jul 23, 2026

    Kosmisk stråling: Siggjo, Sunnhordland

    The geological context of the North Cleopatra block
    Aug 07, 2026

    The geological context of the North Cleopatra block

    Benin’s second act: Redevelopment of the historic Sèmè Field
    Aug 06, 2026

    Benin’s second act: Redevelopment of the historic Sèmè Field

    Mic drop: Dropstones are, in fact, polymetallic nodules
    Aug 06, 2026

    Mic drop: Dropstones are, in fact, polymetallic nodules

    Many CCS projects may falter quietly without the promised benefits
    Aug 05, 2026

    Many CCS projects may falter quietly without the promised benefits

    Deepwater’s playbook for delivering growth
    Aug 04, 2026

    Deepwater’s playbook for delivering growth

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.