Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » North Energy kutter kostnader
    Olje og gass

    North Energy kutter kostnader

    By Press Releasemars 2, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    North Energy legger ned Alta-kontoret og konsentrerer den nordnorske virksomheten i Tromsø. Antall ansatte reduseres.
    North Energy
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det vises til børsmelding av 12. februar 2015 der North Energy annonserte en intensjon om å kutte i selskapets kostnadsbase som en respons på forverrede markedsforhold etter det kraftige fallet i oljeprisen. Styret i selskapet har nå vedtatt å samlokalisere selskapets nordnorske virksomhet i Tromsø og den øvrige virksomheten i Stavanger. I parallell vil antall ansatte reduseres som ledd i arbeidet med å posisjonere North Energy for fremtiden.

    Det vedtatte programmet for kostnadskutt skal redusere selskapets årlige driftskostnader ned til 100 millioner kroner.

    Styreleder Anders Onarheim i North Energy kommenterte; «Det kraftige fallet i oljeprisen har medført at hele industrien er i omstilling. Ingen er upåvirket av dette, og som et ansvarlig selskap er vi nødt til å ta grep for å tilpasse oss en ny realitet. Kostnadsgrepene vi nå tar vil bidra sterkt i vårt arbeid med å posisjonere North Energy som et robust og attraktivt oljeselskap for fremtiden.»

    Siden oppstarten i 2007 har North Energy påtruffet olje eller gass i 6 av selskapets til nå 13 letebønner. Selskapets kommersielle gjennombrudd har imidlertid latt vente på seg.

    «Det faktum at vi fortsatt jager vårt kommersielle gjennombrudd er en situasjon vi tar på største alvor. Vår høyeste prioritet er å ta del i et kommersielt funn, demonstrere verdiskapning for våre aksjonærer og samtidig forankre North Energy som en langsiktig, kompetent aktør i nord. I mellomtiden tar vi nå ansvarlige grep som en respons på de forverrede markedsforholdene og den nye realiteten industrien står ovenfor,» kommenterte Knut Sæberg, fungerende administrerende direktør i North Energy.

    Beslutningen om å samlokalisere den nordnorske virksomheten i Tromsø innebærer en gradvis utfasing og nedstengning av Alta-kontoret og en endring av selskapet registrerte forretningsadresse. Endringen i registrert forretningsadresse er avhengig av et vedtak på selskapets forestående generalforsamling i juni.

    North Energys strategi er å lete etter kommersielle oljeforekomster med fokus på Barents- og Norskehavet. Et viktig mål med den planlagte samlokaliseringen er å styrke selskapets tekniske og kommersielle miljøer gjennom etableringen av mer fokuserte og effektive team.

    Kostnadskuttene skal bidra til å allokere mer penger til leting etter kommersielle oljeforekomster. Selskapets boreprogram for 2015 teller tre fullfinansierte letebrønner med samlet ressurspotensial på om lag 700 millioner fat oljeekvivalenter (mmboe), tilsvarende 75 mmboe North Energys andel. Selskapet arbeider for tiden med å modne borekandidater for 2016 og fremover, basert både på dagens portefølje bestående av 27 lisenser, men også gjennom å utforske mulighetene i farm-in markedet. North Energy forbereder også søknader til den 23. konsesjonsrunden samt til TFO 2015.

    «Vårt mål er fortsatt å bygge et suksessfullt norsk leteselskap. Kostnadskuttene vi nå implementerer er ansvarlige og nødvendige grep i et tøffere markedsklima, og vil bidra til å posisjonere North Energy for fremtiden,» kommenterte Knut Sæberg.

    Related Posts

    Ypperlig til (hjemme)kontoret

    september 10, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    september 1, 2026

    Ønsker leting i Nordland VI

    august 27, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Verdikjeder viktigere enn forekomster
    Sep 17, 2026

    Verdikjeder viktigere enn forekomster

    Et arktisk landskap begravd i lava
    Sep 15, 2026

    Et arktisk landskap begravd i lava

    Borer i skredutsatt fjell
    Sep 10, 2026

    Borer i skredutsatt fjell

    Undersøker ny metode for CO₂-lagring på land 
    Sep 07, 2026

    Undersøker ny metode for CO₂-lagring på land 

    Mer enn spor av olje
    Sep 03, 2026

    Mer enn spor av olje

    MAX Power’s hydrogen appraisal campaign
    Sep 18, 2026

    MAX Power’s hydrogen appraisal campaign

    Subsurface Evangelising – Preaching to the Choir
    Sep 17, 2026

    Subsurface Evangelising – Preaching to the Choir

    Gravitating towards discoveries in Angola’s onshore Kwanza Basin
    Sep 16, 2026

    Gravitating towards discoveries in Angola’s onshore Kwanza Basin

    Finding hidden faults
    Sep 15, 2026

    Finding hidden faults

    Poland is the only serious helium supplier in the EU, but not because its subsurface is so special
    Sep 14, 2026

    Poland is the only serious helium supplier in the EU, but not because its subsurface is so special

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.