Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ingen leting i Lofoten likevel
    Olje og gass

    Ingen leting i Lofoten likevel

    By Press Releaseseptember 8, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Regjeringen snur - sender brev til oljeselskapene om at det likevel ikke blir mulig å nominere omstridte leteblokker.
    I et forsøk på å hjelpe miljøvernbevegelsen har professor Klaus Mohn landet med et gedigent mageplask. Fire milliarder kroner i inntekter per år bagatelliseres, samtidig som han "glemmer" å sette verdi på ringvirkningene. Hva skal vi med økonomoer som bare gjør halve regnestykket? Aftenposten, miljøvernbevegelsens husorgan, synes Mohns poeng er så interessant at den gir ham 2 hele sider.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I forbindelse med oppstarten av 24. konsesjonsrunde har Olje- og energidepartementet invitert selskaper til å nominere blokker i åpnede områder på norsk sokkel. I et brev til selskapene torsdag presiserer departementet at det ikke ønsker å motta nominasjoner fra oljeselskapene på blokker som ikke er aktuelle å utlyse til våren.

    Departementet inviterte 29. august oljeselskapene til å nominere blokker til 24. konsesjonsrunde. I media har det de siste dagene vært spekulert i at områder som har begrensninger i forvaltningsplanene eller som regjeringen har forpliktelser til overfor samarbeidspartiene, vil bli utlyst i 24. runde. Det har aldri vært aktuelt.
    For å skape ro rundt denne viktige konsesjonsrunden for norsk sokkel har departementet i dag sendt brev til selskapene der det framgår at departementet ikke ønsker å motta nominasjoner til 24. konsesjonsrunde i områder det ikke er aktuelt å utlyse. De blokker som departementet ønsker å motta nominasjoner til i 24. konsesjonsrunde framgår av vedlagte kart.
    – Som ved tidligere konsesjonsrunder vil begrensningene fra forvaltningsplanene og forpliktelsene regjeringen har overfor samarbeidspartiene bli fulgt opp også i 24. runde. For å unngå videre spekulasjon om noe annet har oljeselskapene i dag fått beskjed om at vi ikke ønsker å motta nominasjoner i blokker som aldri har vært aktuelle å utlyse i runden, sier olje- og energiminister Tord Lien (FrP).
    I en nummerert konsesjonsrunde tar departementet stilling til hvilke områder som bør omfattes når et forslag til utlysning utarbeides. Som ved arbeidet med 23. konsesjonsrunde og ved de årlige TFO-rundene vil de forpliktelser regjeringen har overfor samarbeidspartiene og de begrensninger som følger av forvaltningsplanene, bli lagt til grunn også for utlysningen av 24. runde.
    Gjennom nominasjonsprosessen – som markerer starten på en nummerert konsesjonsrunde, får Oljedirektoratet en oppdatering og utfylling av sin geologiske kunnskap. Mest mulig kvalitetskunnskap om geologien lokalt og regionalt er viktig for å sikre god utforsking og god ressursforvaltning. Derfor valgte departementet å ikke begrense kunnskapsinnhentingen i det opprinnelige nominasjonsbrevet.
    Tidsplanen for runden opprettholdes. Oljeselskapenes nominasjonsfrist er 30. november. Det tas sikte på å sende et forslag til utlysning på offentlig høring tidlig i 2017. Utlysningen av runden er planlagt før sommeren 2017. Med vanlig tidsbruk vil nye utvinningstillatelser under 24. runde da kunne tildeles i 2018.
    Til pressemeldingen

    Related Posts

    Øyner muligheter i Mistral

    april 22, 2026

    Sokkeloperatører samler krefter

    april 9, 2026

    Mange år (og fat) gjenstår

    mars 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen
    Apr 29, 2026

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen

    Følbart skjelv rystet Østlandet
    Apr 26, 2026

    Følbart skjelv rystet Østlandet

    Vår første geofysiker
    Apr 23, 2026

    Vår første geofysiker

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard
    Apr 21, 2026

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard

    Slik så Norge ut i silur
    Apr 16, 2026

    Slik så Norge ut i silur

    The subsurface is a key factor in explaining the poor result of the recent Danish CCS tender
    May 04, 2026

    The subsurface is a key factor in explaining the poor result of the recent Danish CCS tender

    Mistaking speed for progress
    May 01, 2026

    Mistaking speed for progress

    You may not be thinking about politics…
    Apr 30, 2026

    You may not be thinking about politics…

    Carbon capture and mineralisation pilots in the Middle East
    Apr 29, 2026

    Carbon capture and mineralisation pilots in the Middle East

    Eni’s success in the Kutei Basin continues
    Apr 28, 2026

    Eni’s success in the Kutei Basin continues

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.