Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Tildeling til 13 selskaper
    Olje og gass

    Tildeling til 13 selskaper

    Av Press Releasemai 18, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Nye muligheter for Nord-Norge – tildeling av leteareal i 23. konsesjonsrunde.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I forbindelse med 23. konsesjonsrunde sender Olje- og energidepartementet i dag ut tilbud om førti blokker fordelt på ti nye utvinningstillatelser. Av disse er  tre er i det nyåpnede området i Barentshavet sørøst utenfor Øst-Finnmark. 13 selskaper får tilbud om andeler.
    – I dag starter et nytt kapittel i norsk petroleumsvirksomhet. For første gang på over 20 år skal vi utforske helt nye leteområder. Dette vil være med å legge grunnlaget for lønnsomme arbeidsplasser og bidra til vekst og verdiskaping i Norge. Nå er det Nord-Norges tur til å skrive de neste kapitlene i det norske petroleumseventyret, sier olje- og energiminister Tord Lien (FrP). 
    I alt 13 selskaper får tilbud om andeler, hvorav fem selskaper får operatørskap.Tilgang til nytt, attraktivt leteareal er en forutsetning for langsiktig aktivitet og verdiskaping fra petroleumsnæringen. Dette er en bærebjelke i regjeringens petroleumspolitikk og er spesielt viktig i dagens krevende situasjon for næringen. 
    – Barentshavet byr på nye, store muligheter. Interessen fra industrien viser at norsk sokkel fortsatt er attraktiv. De første boringene planlegges allerede neste år. Potensialet er stort. Treffer selskapene blink, vil dette bety enormt mye for verdiskaping og arbeidsplasser i Norge i årene foran oss, sier olje- og energiministeren. 
    Petroleumsvirksomheten i Norge skjer under strenge krav til helse, miljø og sikkerhet og ivaretakelse av ytre miljø. Aktiviteten som vil skje i areal tildelt i denne runden er en videreføring av letevirksomheten i et havområde vi har hatt leteboringer siden 1980.
    – Vi har nesten 40 års erfaring med petroleumsvirksomhet i Barentshavet. De naturgitte forholdene i områdene vi i dag tilbyr er kjent fra andre deler av norsk sokkel der det allerede pågår petroleumsaktivitet. Ingen petroleumsvirksomhet på norsk sokkel gjennomføres med mindre den kan utføres på en forsvarlig måte. Det gjelder også i områdene som i dag er tildelt i Barentshavet, sier Tord Lien.

    RELATERTE SAKER

    Fundamentet for verdiskaping

    september 8, 2025

    To nye oljefunn – minst

    august 28, 2025

    Banebryteren

    august 22, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Nådde Nordpolen 
    Sep 09, 2025

    Nådde Nordpolen 

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 
    Sep 05, 2025

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 

    Ny storsatsing i Polhavet
    Sep 03, 2025

    Ny storsatsing i Polhavet

    Sølv: Akersberget
    Sep 01, 2025

    Sølv: Akersberget

    Arktisk forskning for barn
    Aug 28, 2025

    Arktisk forskning for barn

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.