Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Tauet vekk fra Korpfjell
    Olje og gass

    Tauet vekk fra Korpfjell

    Av Press Releaseaugust 20, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Etter at Arctic Sunrise brøt sikkerhetssonen rundt boreriggen på Korpfjell, ble fartøyet til Greenpeace boret og crewet arrestert.
    Foto: Greenpeace

    Foto: Greenpeace

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Politiet har gitt Greenpeace-skipet Arctic Sunrise med tilhørende småbåter og mannskap pålegg om å fjerne seg fra sikkerhetssonen rundt boreriggen Songa Enabler. Da pålegget ikke ble fulgt, boret kystvakten skipet og mannskapet på 35 ble arrestert. Nå er Arctic Sunrise og crewet på veg til Tromsø.

    Utdrag fra pressemelding fra politiet:
    «Norske myndigheter har gitt Statoil tillatelse til leteboring i det aktuelle området ved Korpfjell i Barentshavet.
    Mannskap og småbåter fra Arctic Sunrise har ikke forlatt sikkerhetssonen, til tross for boreriggens anmodning om dette, og er dermed til hinder for leteboringen. Dette er i strid med norske interesser etter petroleumsloven.
    Politimesteren i Troms har gitt Arctic Sunrise pålegg om å fjerne seg fra sikkerhetssonen. Hvis de ikke forlater frivillig vil de bli fjernet med bistand fra Kystvakta.»

    I en pressemelding skriver Greenpeace Norge:
    – Det var forventet at vi til slutt ville bli tauet vekk fra oljeriggen, men vi er likevel glade for at vi fikk frem standpunktet vårt og gjorde det vi kunne for å stanse Statoils oljeboring.

    – Vi er uenige i Kystvaktens beslutning om å borde vårt skip Arctic Sunrise. Dette er internasjonalt farvann, til og med utenfor Norges økonomiske sone. Havrettskonvensjonen er tydelig på at vi har minst like stor rett til å protestere og beskytte klimaet og sjøfuglene som holder til her, som Statoil har til å bore.

    – Om norske myndigheter hadde hatt et minimum av ansvarlighet, ville de brukt Kystvakten til å fjerne Statoil, ikke Greenpeace. Det er Statoil som utsetter både mennesker og miljø for fare ved sin uansvarlige oljeleting i disse sårbare områdene.

     

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.