Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » 50 milliarder fat på 50 år
    Olje og gass

    50 milliarder fat på 50 år

    By Halfdan Carstensmai 3, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Og det gjenstår å produsere mer. Det er definitivt en fremtid for norsk sokkel basert på gjenværende mengde olje og gass.

    Oljedirektør Ingrid Sølvberg har lagt frem årsrapporten for 2021.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Halvparten så mye som det som allerede er produsert – 25 milliarder fat oljeekvivalenter (o.e.) – er påvist og klassifisert som «påviste ressurser». Det meste av dette (17 milliarder fat o.e.) er reserver. Det resterende regnes som betingende ressurser i funn og felt.

    Med bakgrunn i at de opprinnelig utvinnbare reservene i Johan Sverdrup-feltet er 2,7 milliarder fat, kan vi si at det gjenstår å produsere ti felt på denne størrelsen, hvorav mye ikke er satt i produksjon ennå.

    Med 94 felt i produksjon ved siste årsskifte, vil vi få en økning i produksjonen fram mot 2024, noe som hovedsakelig skyldes produksjon fra Johan Sverdrup, men også at omfattende tiltak for økt utvinning fra eksisterende felt blir gjennomført.

    Historisk produksjon fra norsk sokkel med prognose fram til og med 2026. Figur: Oljedirektoratet

    «Når vi ser tilbake på 2021 kan vi konstatere at sokkelen skaper verdier som aldri før. Høy produksjon av olje og gass kombinert med høy etterspørsel og høye råvarepriser gjør at statens inntekter fra petroleum er på et historisk høyt nivå. Eksportverdien fra petroleum har aldri vært større, og det er spesielt gass som bidrar til økningen.»

    Ingrid Sølvberg, oljedirektør

    Etter 2024 vil produksjonen avta sakte.

    Uten nye felt eller større investeringer på eksisterende felt, vil produksjonen fra norsk sokkel fortsette å falle. På lengre sikt vil produksjonsnivået avhenge blant annet av hvilke tiltak som blir gjennomført på feltene, hvilke funn som blir besluttet utbygd, og når de kommer i produksjon.

    Nye funn, og ikke minst hvor store de er, vil selvsagt også påvirke produksjonsnivået på lengre sikt. I den forbindelse er det interessant å merke seg at det totale funnvolumet for 2021, basert på 20 funn, ligger på mellom 379 og 740 millioner fat o.e (expronews.com: «Drilling wells pays off»), altså et snitt på mellom 14 og 37 millioner fat. Hvert funn er altså i størrelsesorden én prosent av Johan Sverdrup-feltet.

    Total produksjonsprognose for olje og gass fra norsk sokkel fram til 2031 fordelt på modenhet av ressursene. Figur: Oljedirektoratet

    NCS Exploration 2022 – Recent Discoveries

    8.-9. juni, Gardermoen

    Dugong Tail, Solveig – Segment D, Hamlet, Talisker East, Garantiana, Wisting (revisited), Rødhette, Isflak, Lyderhorn, King/Prince, Gomez, Warka, Tyrihans Ile, Fat Canyon, Bergknapp, Fenja

    Programme

    Register

    Fortsatt mye å finne

    I tillegg gjenstår det å finne mye. Oljedirektoratet (OD), som har oppsummert fjoråret i en årsrapport, har en forventningsverdi på 24 milliarder fat o.e (de opprinnelig utvinnbare reservene i Statfjord-feltet er til sammenligning 4,5 milliarder fat). Det påpekes samtidig at dette er ressurser som ikke er påvist, og at estimatene derfor er usikre.

    «Usikkerheten er størst i omrader med lite informasjon og kort letehistorie, som i store deler av Barentshavet. I Nordsjøen og i den godt utforskede delen av Norskehavet er usikkerheten betydelig mindre,» skriver Oljedirektoratet.

    Mange, men små funn

    Det ble påbegynt 40 letebrønner – 30 i Nordsjøen, 6 i Norskehavet og 4 i Barentshavet – og status er at 21 selskaper var med på 20 funn – 13 Nordsjøen, 4 i Norskehavet og 3 i Barentshavet.

    Det er interessant at av 100 gjennomførte geofysiske undersøkelser i 2021, er 14 havbunnseismiske undersøkelser, 11 ordinære seismiske undersøkelser og 2 elektromagnetiske undersøkelser (EM). Havbunnsseismiske undersøkelser dominerer altså. Tiden der store båter med mange kabler dominerer, ser altså ut til å være forbi. EM ser heller ikke ut til å være i vinden.

    Related Posts

    Betydelig funn i Sleipner-området

    desember 5, 2025

    Agents with alibis

    desember 3, 2025

    AI-powered production monitoring

    desember 3, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 22, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer
    Dec 22, 2025

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer

    Første kobber fra det norske dyphavet
    Dec 22, 2025

    Første kobber fra det norske dyphavet

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 22, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Toktet i mål
    Dec 17, 2025

    Toktet i mål

    Where the earth yawns
    Dec 23, 2025

    Where the earth yawns

    When your oil reservoir turns out to be a lithium deposit
    Dec 22, 2025

    When your oil reservoir turns out to be a lithium deposit

    Subsurface noise, Issue 5, 2025
    Dec 19, 2025

    Subsurface noise, Issue 5, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks
    Dec 18, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy
    Dec 17, 2025

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.