Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Tilrettelegger data for gruveindustrien
    Bergindustri

    Tilrettelegger data for gruveindustrien

    By Halfdan Carstensmars 23, 2014
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    MINN-programmet er inne i sitt siste år, og nå er 50 prosent av arealet i Nord-Norge dekket med geofysikk fra luften.
    Facebook Twitter LinkedIn Email
    • Både MINN og MINS går ut på å få frem geologiske grunnlagsdata for å kunne definere prospektive områder. Programmene betyr økt datainnsamling og kartlegging, styrket forskning og utvikling i samarbeid med både industrien og forskningsinstitusjoner, og ikke minst bedre tilrettelegging av data og informasjon, fortalte Henrik Schiellerup på NGU-dagen 7. februar i år.

    Foredraget kan du se og høre her.

    I MINN er det fløyet 200.000 km geofysikk, både helikopter og fly, tilsvarende en distanse fem ganger rundt Jorda, og fra 2011 til 2013 er ca. tolv prosent av Norges landareal dekket, mens 50 prosent av arealet i de tre nordligste fylkene er dekket, fortale Schiellerup.

    Schiellerup påpekte hvor mye bedre de nye dataene er i forhold til de som eksisterte før MINN-programmet. Han trakk spesielt frem en geofysisk anomali i Øksfjord som NGU ikke vet hva representerer, og som Nordic Mining umiddelbart sikret seg leterettighetene til da NGU la dataene ut på nettet.

    En stor bit av MINN-programmet er også geokjemisk prøvetaking. Mer enn 2700 moreneprøver er samlet inn og anlysert.

    Alle data ender til slutt opp på NGUs databaser, og det aller meste kan hentes på nettet. I tillegg har Direktoratet for mineralforvaltning 6000 driftsrapporter liggende på nettet.

    –        Stort sett har alle våre mineralforekomster blitt representert med et punkt, og det er ingen indikasjon på hva som er viktig og hva som ikke er viktig. Alt er observasjoner uten tolkninger, sa Schiellerup.

    Det passer imidlertid ikke med at regjeringen, i følge den nye mineralloven, forventer at fylkeskommunene og kommunene vektlegger hensynet til mineralressurser i arealplanleggingen, og at «planleggingen synliggjør mineralressurser av nasjonal og regional betydning, slik at disse kan ivaretas på en måte som ikke er til hinder for framtidig verdiskapning».

    Schiellerup påpekte at dette har betydning for hvordan NGU skal arbeide, og i mineralstrategien står det eksplisitt at NGU skal «utvikle et klassifikasjonssystem for mineralressurser basert på verdiskapingspotensial og regionalt ressursbehov, der det fremgår om ressurser er av regional eller nasjonal betydning».

    Meningen er at dette skal være et verktøy til bruk i kommunal, regional og statlig arealplanlegging.

    –        Dette skulle være gjort innen 2014, og det har vi klart, i prinsippet, i og med at metoden er på plass, sa Henrik Schiellerup i sitt foredrag.

    Related Posts

    Informerer om ny minerallov

    juni 17, 2026

    Trekker seg ut av Finnmark

    juni 12, 2026

    Får vi et «Minoro» eller «Statmineral»?

    mai 28, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Meteorittkrater: Ritland
    Jun 15, 2026

    Meteorittkrater: Ritland

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris
    Jun 11, 2026

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen
    Jun 08, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann
    Jun 04, 2026

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann

    NGU i toppsjiktet
    Jun 01, 2026

    NGU i toppsjiktet

    Ideas over barrels
    Jun 18, 2026

    Ideas over barrels

    Why shouldn’t all nodes be the same?
    Jun 17, 2026

    Why shouldn’t all nodes be the same?

    What else is hiding in your reservoir brine?
    Jun 16, 2026

    What else is hiding in your reservoir brine?

    Japex’ hopes to prove commercial gas offshore Japan down following completion of exploration well in Hidaka Trough
    Jun 15, 2026

    Japex’ hopes to prove commercial gas offshore Japan down following completion of exploration well in Hidaka Trough

    The tricky part of resource assessments within gas-dominated basins or petroleum systems
    Jun 15, 2026

    The tricky part of resource assessments within gas-dominated basins or petroleum systems

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.