Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Funn på Slemmestad
    Olje og gass

    Funn på Slemmestad

    Av Press Releasejuli 27, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Fant gass, kondensat og olje på Slemmestad. Statoil har avsluttet boringen av letebrønnene 30/11 14 og 30/11 14B.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Primært letemål for brønnene 30/11-14 og 30/11-14 B var å påvise petroleum i midtre jura reservoarbergarter (Tarbertformasjonen) i to nærliggende forkastningsblokker. Sekundært letemål var å påvise petroleum i Nessformasjonen i midtre jura.
    Brønn 30/11-14 påtraff to gasskolonner i to nivåer i øvre del av Tarbertformasjonen på henholdsvis 23 og 6 meter totalt, hvorav 14 og 5 meter med gode til moderate reservoaregenskaper. Brønn 30/11-14 B påtraff to gass/oljekolonner og en oljekolonne i tre nivåer i øvre del av Tarbertformasjonen, henholdsvis 38, 12 og 13 meter totalt, hvorav 18, 9 og 13 meter med gode til moderate reservoaregenskaper. Begge brønnene påtraff sandsteiner med moderat til god reservoarkvalitet i Ness- og Etiveformasjonene, men disse var tørre.
    Foreløpig beregning av størrelsen på funnet i brønn 30/11-14 er mellom 1 og 2 millioner standard kubikkmeter (Sm3) utvinnbare oljeekvivalenter og mellom 2 og 5 millioner standard kubikkmeter (Sm3) utvinnbare oljeekvivalenter i brønn 30/11-14 B. Rettighetshaverne vil vurdere funnene sammen med andre funn i nærheten med hensyn til en mulig utbygging.
    Brønnene ble ikke formasjonstestet, men det er utført omfattende datainnsamling og prøvetaking i begge brønnene.
    Brønnene 30/11-14 og 30/11-14 B ble boret til et vertikalt dyp av henholdsvis 3437 og 3343 meter under havflaten og et målt dyp av henholdsvis 3438 og 4187 meter under havflaten. Begge brønnene ble avsluttet i Drakeformasjonen i midtre jura.
    Brønnene ble boret om lag seks kilometer sørøst for funnet 30/11-8 S (Krafla) og 25 kilometer sørvest for Oseberg Sør-innretningen i Nordsjøen.
    Brønnene er den femte og sjette letebrønnen i utvinningstillatelse 272. Tillatelsen ble tildelt i Nordsjøtildelingene i 2001.
    Havdypet er 107 meter. Brønnene er permanent plugget og forlatt.
    Brønnene 30/11-14 og 30/11-14 B ble boret av boreinnretningen Songa Delta, som nå skal bore undersøkelsesbrønn 6407/7-9 S i utvinningstillatelse 107 C i Norskehavet der Statoil Petroleum AS er operatør.

    RELATERTE SAKER

    Varsler fellesutbygging i Fram-området

    juni 27, 2025

    Milliardprospekt boret tørt

    juni 25, 2025

    Mer å hente fra PL 001

    juni 24, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    The future of deep-sea mining
    Jun 26, 2025

    The future of deep-sea mining

    Et hav av data
    Jun 26, 2025

    Et hav av data

    Vinneren er kåret
    Jun 24, 2025

    Vinneren er kåret

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.