Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Tilfellet Cara
    Olje og gass

    Tilfellet Cara

    By Halfdan Carstensapril 30, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Mange har tenkt tanken, men få har gjort noe med den. Et lite oljefunn tett inntil kysten har blitt en tankevekker.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Blokk 36/7 ligger tett inntil norskekysten, og i tidlig kritt ble store mengder med sand fraktet fra grunt til dypt vann.
    – Det er interessant å se hvordan forståelsen av potensialet i et lisensområde modnes gjennom tid. Cara var knapt nok nevnt som et «lead» når arealet ble søkt på i TFO2011. Men gjennom et godt samarbeid mellom en engasjert operatør (Engie) og ivrige lisenspartnere (Tullow Oil, Idemitsu og Wellesley Petroleum) basert på nye data og metoder, ble Cara-prospektet utviklet, forteller Bente Flakstad VoldVP Exploration and Appraisal i Pandon Energy.
    Hun mener Cara er et stjerneeksempel hvor integrasjon mellom geofysiske og geologiske modeller er spesielt viktig.
    – Det spesielle med Cara er først og fremst at den stratigrafiske fellen fungerer. Sandene som ble transportert fra fastlandet i øst og dumpet ned på dypt vann mot vest, skal avgrenses i oppoverbakke for å lage en felle slik at hydrokarbonene blir værende. Sandene må da kile ut mot øst. Nettopp hvor denne grensen går er fortsatt ikke helt forstått.

     NCS Exploration May 10-11; Jan Åge Greger, Engie: «DE-RISKING DONE WRIGHT»

    I følge letesjefen var brønntesten meget vellykket, hydrokarbonene strømmet villig gjennom reservoaret, og resultatene tyder på at «hydrokarbonkontaineren» peker i positiv retning, dvs. mot en oppside i volum.
    – Og oppsider liker vi, smiler Flakstad Vold.
    – I forkant var vi temmelig sikre på at det ville bli gjort et funn. I det minste et teknisk funn. Det vi var usikre på var om den stratigrafiske fellen kunne holde på store nok volumer, utdyper hun.
    Bakgrunnen for å definere prospektet var at Norsk Hydro allerede hadde boret én brønn nedflanks, 36/7-3, som hadde blitt klassifisert som tørr. Riktig nok ble det påvist gode reservoarbergarter, men operatøren forlot brønnen uten å finne bevegelige hydrokarboner.

     Register for the conference.

    – Da vi evaluerte brønnen på nytt, konkluderte vi med at det var et par meter med olje øverst i reservoaret. Samtidig innså vi at det var en viss sjanse for at dette var residuell olje, at forseglingen av fellen hadde feilet og at oljen hadde lekket ut.
    – Hvis det ikke var residuell olje, betød dette at fellen hadde fungert, og spørsmålet var om den hadde overlevd gjennom millioner av år.
    Flakstad Vold presiserer at størrelsen på et eventuelt funn i tillegg var et stort usikkerhetsmoment. Noe det fortsatt er, kan vi legge til. Oljedirektotatet har gått god for et spenn i utvinnbare mengder med hydrokarboner mellom 25 og 70 millioner fat o.e.

    Konferansen avsluttes med foredraget om Cara.

    Related Posts

    Karbonater utfordret boreteamet

    september 22, 2026

    Ypperlig til (hjemme)kontoret

    september 10, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    september 1, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Vekket interesse for geofag
    Oct 07, 2026

    Vekket interesse for geofag

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  
    Oct 05, 2026

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  

    Overreaksjon kan utløse istid
    Sep 30, 2026

    Overreaksjon kan utløse istid

    Slik så Norge ut i jura
    Sep 27, 2026

    Slik så Norge ut i jura

    Meteorittkrater: Gardnos
    Sep 23, 2026

    Meteorittkrater: Gardnos

    Chasing mud mounds
    Oct 07, 2026

    Chasing mud mounds

    What else is hiding in your reservoir brine?
    Oct 06, 2026

    What else is hiding in your reservoir brine?

    The sediment waves of Sangomar
    Oct 05, 2026

    The sediment waves of Sangomar

    Know your faulted folds
    Oct 02, 2026

    Know your faulted folds

    One of Europe’s largest onshore oil fields has restarted production
    Oct 01, 2026

    One of Europe’s largest onshore oil fields has restarted production

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.