Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    You are at:Home » En banebryter innen naturstein
    Aktuelt

    En banebryter innen naturstein

    By Ronny Setsåseptember 18, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Jarle Borsheim ble tildelt Norsk Bergindustris Natursteinsprisen 2024. Borsheim AS driver steinbrudd og produksjonsanlegg i Rogaland og har satset betydelig på innovasjon og automatisering.

    Jarle Borsheim (nummer to fra venstre). Her sammen med Torger Lingelem, Ole Christian Selsås og Anita Helene Hall i Norsk Bergindustri. Foto: Norsk Bergindustri

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Årets vinner har vært en foregangsmann i utviklingen av naturstein i Norge. Nytenkning, initiativ og innovasjonsevne hånd i hånd med handlingsdyktighet og risikovilje har resultert i moderne, effektive og ikke minst konkurransedyktige produksjonslinjer.

    Slik startet juryen sin begrunnelse da de kåret vinneren av Natursteinsprisen 2024. Prisen gikk til Jarle Borsheim, «leder, maskinfører og steinløer» i Borsheim AS, og ble delt ut under Norsk Bergindustris Høstmøte i Stavanger.

    De siste årene har bedriften investert om lag 50 millioner kroner i helt moderne produksjonsanlegg i fabrikken på Hellvik, som ligger rett ved steinbruddet, og den noe mindre på Klepp. En del av pengene har gått til solcellepaneler på takene. De samler også opp regnvann som brukes til kjølevann i produksjonen, opplyser Norsk Bergindustri.

    Borsheim høstet mange lovord av juryleder Torger Lingelem:

    – Vinneren har over år vært en banebryter når det gjelder utvikling av teknologi og automatisering og dratt dette lenger enn alle andre, sa Lingelem.

    Dette inkluderer robotisert produksjon og linjeproduksjon med avansert knekkelinje for heller og gatestein, automasjon med flamming og en egen pakkemaskin.

    Han fortsatte med å si at Borsheim har etablert en foregangsbedrift som er til inspirasjon og lærdom for alle som driver produksjon av naturstein i Norge.

    – Årets vinner av natursteinprisen er som vi forstår en handlingens mann og dessuten en hyggelig kar. Det skal mer til enn en god ide for å etablere en fabrikk med innovasjon og effektivitet. Hardt arbeid har gått hånd i hånd med risikovilje, både finansielt og i form av investering i arbeidstimer, fortsatte Lingelem.

    Anortositten fra Hellvik brukes både lokalt og eksporteres internasjonalt og går under navnet Blue Antique. Den har et unikt fargespill med brune og blå sjatteringer.

    Borsheim leverer brostein, kantstein, heller, bord og benker av anortositt, en magmatisk bergart vi blant annet har store forekomster av i Egersundsfeltet. Et eget robotanlegg gjør at fabrikken også kan tilby buet kantstein. Foto: Borsheim AS

    Prisen deles ut av Norsk Bergindustri Natursteinsprisen deles ut til personer, bedrifter eller prosjekter for innovativ bruk eller produksjon av norsk naturstein. Prisen kan i tillegg tildeles prosjekter som har bidratt til å fremme god bruk av norsk naturstein i Norge eller i utlandet.

    Les hele saken på norskbergindustri.no

    Related Posts

    Hva bygger vi med hvis stein blir mangelvare?

    oktober 10, 2025

    Gullprisen til himmels

    oktober 8, 2025

    Byggeråstoff: Rogaland topper listen

    oktober 8, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Gull: Eidsvoll
    Oct 08, 2025

    Gull: Eidsvoll

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»
    Oct 07, 2025

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt
    Oct 03, 2025

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt

    Fjell som glir på skjulte glidesoner
    Oct 01, 2025

    Fjell som glir på skjulte glidesoner

    Havnivåstigning rammer ulikt
    Sep 29, 2025

    Havnivåstigning rammer ulikt

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.