Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Vil lære av Rogfast
    Anlegg og infrastruktur

    Vil lære av Rogfast

    Spania og Marokko har børstet støvet av planene om å forbinde Europa og Afrika med en 40 km lang togtunnel. Nylig besøkte representanter Rogfastprosjektet for å lære av det som blir verdens lengste og dypeste undersjøiske vegtunnel.
    By Ronny Setsådesember 22, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Nordkysten av Marokko sett fra Gibraltarstredet. Foto: Ronny Setså

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det er kun 15 km som skiller Spania og Marokko ved Gibraltarstredet, og det har lenge foreligget planer om å forbinde de to kontinentene med en tunnel.

    Grunnet krevende geologi og sjødybde vil tunnelen legges litt lenger vest, og forventet lengde er 40 km, hvorav 28 km vil være undersjøisk.

    I høst besøkte representanter fra det spanske selskapet SECEGSA (Sociedad Española de Estudios para la Comunicación Fija a través del Estrecho de Gibraltar) og det marokkanske selskapet SNED (Société Nationale d’Études du Détroit de Gibraltar), som begge planlegger Gibraltartunnelen, anleggsriggen til E39 Rogfast i Stavanger. Målet var å høste av norsk ekspertise på undersjøiske tunneler. Det skriver Statens vegvesen.

    E39 Rogfast, vedtatt av Stortinget i 2017, blir verdens lengste og dypeste undersjøiske vegtunnel med sine 26,7 km. Tunnelen skal forbinde Randaberg og Bokn, med en arm til Kvitsøy, og er planlagt ferdigstilt i 2033.

    Gibraltarprosjektet anser Rogfast som det pågående tunnelprosjektet med størst overføringsverdi til deres eget arbeid.

    Jose Luis Goberna, direktør i SECEGSA, fremhever geologien som den største utfordringen i prosjektet:

    – Berget er av varierende kvalitet. Tunnelen vil gå gjennom to geologiske plater mellom Afrika og Europa. Det lar seg løse. Dere har en enklere jobb her på Vestlandet, selv om det er krevende nok.

    Utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik mener det er spennende at interessen for Rogfast er så stor, også internasjonalt:

    – Det er historiske dimensjoner når Spania og Marokko vil binde sammen to kontinenter på tvers av Middelhavet.  Vi deler gjerne vår kompetanse om tunnelbygging. Der er vi gode.

    Rogfast tiltrekker oppmerksomhet fra hele verden, med besøk fra land som Canada, Serbia, Frankrike, Tyskland og USA. En delegasjon fra Japan var ventet i november. Prosjektet har god fremdrift: Fra Stavanger har entreprenøren JVIS drevet 4,6 av 8,6 km, fra nord har Skanska drevet 6,2 av 9,2 km, og på Kvitsøy driver JVIS en to-løpstunnel mot nord og sør.

    Related Posts

    Færre stengte veier med skredtårn

    desember 9, 2025

    Skipstunnelen fortsatt i spill

    oktober 28, 2025

    Noe mangler i betongen ved Skøyen stasjon

    oktober 23, 2025
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 19, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Toktet i mål
    Dec 17, 2025

    Toktet i mål

    Rock-Eval, geokjemi og misforståelser
    Dec 16, 2025

    Rock-Eval, geokjemi og misforståelser

    Første kobber fra det norske dyphavet
    Dec 15, 2025

    Første kobber fra det norske dyphavet

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 12, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Subsurface noise, Issue 5, 2025
    Dec 19, 2025

    Subsurface noise, Issue 5, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks
    Dec 18, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy
    Dec 17, 2025

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy

    Are the problems around the Gorgon CO<sub>2</sub> storage project proof that CCS does not work?
    Dec 17, 2025

    Are the problems around the Gorgon CO<sub>2</sub> storage project proof that CCS does not work?

    It’s time to introduce chromostratigraphy
    Dec 16, 2025

    It’s time to introduce chromostratigraphy

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.