Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Er bergenserne dumme?
    Aktuelt

    Er bergenserne dumme?

    By Halfdan Carstensseptember 18, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det er komplett uforståelig at bergenserne i så mange år har godtatt å leve med rasfaren langs innfartsåren fra Voss og Østlandet.
    Hovedveien mellom Bergen og Voss er til stadighettruet av ras. Det er abere et under at det ikke har gått flere liv. Denne advarselen er fra sist uke.

    Hovedveien mellom Bergen og Voss er til stadighettruet av ras. Det er abere et under at det ikke har gått flere liv. Denne advarselen er fra sist uke.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Denne saken ble først publisert i GEO 06/19.

    Noen få familier i Romsdalen har fått medienes oppmerksomhet gjennom fem år. De har vært truet av fjellskred og måttet evakuere eiendommene sine et utall ganger.

    Mediene har simpelthen elsket den trusselen Veslemannen stod for. Støyen rundt Veslemannen har rett og slett vært god underholdning, fordi vi har hatt full tillitt til at NVEs prognoser ville melde «rødt farenivå» i forkant av et livstruende skred. Geologene i NVE har på sin side drevet et svært interessant samfunnsprosjekt med nærmest ubegrensede midler og i full offentlighet, i håp om å forutse «katastrofen».

    Geologer generelt har også kunnet glede seg over å se naturkreftene i sving på en måte som lærebøkene ikke klarer.

    Samtidig lever tusenvis av vestlendinger med skredfaren hver eneste dag. I slutten av august skjedde det uunngåelige igjen. Langs E16 mellom Bergen og Voss gikk to store ras om lag to kilometer fra hverandre. Uværet den natten ble en ny påminnelse om at denne smale og svingete Europaveien som klistrer seg inntil fjellsidene ikke holder en standard som bilistene fortjener og bompengene tilsier (GEO 01/2019: “Veien er langt fra trygg”).

    De to skredene var ikke varslet. Ingen hadde meldt «rødt farenivå» og derfor stengt veien for å sikre bilistene. Og det til tross for at strekningen, blant annet på grunn av rasfaren, i fjor ble kåret til «Norges verste vei». En lokal geolog tok for noen år siden bladet fra munnen: «Det er livsfarleg å kjøre her, og det kan godt publiserast på riksdekkande nyheter, sidan det er stamveien mellom Bergen og Oslo».

    Selvsagt er det mer spektakulært at en hel fjellside truer med å rase ut i et eneste, voldsomt brak, under full TV-overvåking, enn gjentatte steinsprang og steinskred som er helt umulig å forutsi når kommer, og som kanskje kun tar med seg en uheldig bilist.

    Det vi likevel undrer oss over er hvordan bergenserne, eller skal vi si vestlendingene, har kunnet godta å måtte forholde seg til en «krøttersti» når de kjører østover, at de ikke har forlangt tunnel for lenge siden. Vi som kommer over fjellet fra Østlandet, er jo mildest talt sjokkert over veistandarden de siste milene inn mot Bergen. I stedet for å ta tak og legge fullt press på tunnel mellom Arna og Voss, krangler bergenserne om hvor stamveien over fjellet skal gå. De klarer ikke en gang å bestemme seg for et trasévalg. Slike har de holdt på i tiår etter tiår. Resultatet er at ingenting skjer.

    Er bergenserne dumme?

    HALFDAN CARSTENS

     

    Related Posts

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    januar 19, 2026

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen

    desember 12, 2025
    View 3 Comments

    3 kommentarer

    1. Trond Helge Høye on september 19, 2019 10:08

      Det burde være mulig å drenere bratt rasfarlig terreng ovenfor bebyggelse på en slik måte at rasfaren reduseres betraktelig. Det gjelder vel å unngå for høyt vanntrykk under torva.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Layer cake geology and a lack of grid access
    Jan 30, 2026

    Layer cake geology and a lack of grid access

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry
    Jan 29, 2026

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry

    One block, one basin
    Jan 29, 2026

    One block, one basin

    Progress over perfection
    Jan 28, 2026

    Progress over perfection

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets
    Jan 27, 2026

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.