Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ny epoke for grunnundersøkelser
    Anlegg og infrastruktur

    Ny epoke for grunnundersøkelser

    By Ingvild Carstensseptember 4, 2018
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Store infrastruktur-prosjekter blir ofte langt dyrere enn opprinnelige budsjettert pga usikre grunnforhold. Ny teknologi-spin-off kan ble løsningen.
    Antennen som registrerer grunnforholdene henger under helikopteret som kjører over områdene som ønskes undersøkt.

    Antennen som registrerer grunnforholdene henger under helikopteret som kjører over områdene som ønskes undersøkt.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I samarbeid med Kjeller innovasjon og med støtte fra Norges forskningsråds FORNY2020 program, etablerer NGI nå en teknologi-spin-off med mål å redusere kostnader og tid for grunnundersøkelser i kompliserte, store bygge-prosjekter i Norge. Eksempler er planlagte traseer for veg og jernbane.

    Innovasjons-konseptet

    Store infrastruktur-prosjekter blir ofte langt dyrere (20 til 50 prosent) enn opprinnelige budsjettert. Dette skyldes hovedsakelig usikkerhet knyttet til grunnforhold. Er det bløt eller fast grunn, er det langt ned til fast berg, er det store variasjoner langs strekningene som undersøkes, etc.?

    – Borehull og punktvise sonderinger er den tradisjonelle form for grunnundersøkelser. Men dette er svært kostbart og tidkrevende. Geofysiske grunnundersøkelser fra helikopter gir rask informasjon om grunnforholdene over store områder, sier NGIs ansvarlige for denne satsingen, Andreas Pfaffhuber.

    I nesten 10 år har NGI utført forskning og utvikling, blant annet via basisbevilgningen fra Norges forskningsråd som er svært viktig for tidligfase FoU og teknologiutvikling, med å tilpasse en luftbåren geofysisk metode til å utføre geotekniske grunnundersøkelser. Slike geo-skanning-undersøkelser fra helikopter integrerer kompliserte geofysiske modeller med informasjon fra et meget begrenset antall borehull til å produsere en integrert modell av undergrunnen med statistisk usikkerhet. Maskinlæring er nøkkelen til suksess for denne teknologien fordi det integrerer enorme datamengder med varierende typer data.

    Mer vitenskapelig informasjon om spin-off-teknologien finnes her og her.

    Ny epoke for grunnundersøkelser

    FORNY2020 prosjektet «Airborne geo-intelligence: Revolutionizing geotechnical site investigations for large infrastructure projects» tar sikte på å kommersialisere luftbårne grunnundersøkelser. Det bygger på vellykkede resultater fra tidligere NGI-prosjekter både i Norge og internasjonalt. Integrering av geofysiske modeller med utvalgte bakkeobservasjoner ved hjelp av maskinlæring er selve motoren for at denne teknologien kan anvendes for flere og større prosjekter.

    NGI har vært en pioner innen anvendelse av teknologien til å gjøre undersøkelser langs planlagte veg- og jernbanestrekninger. Anvendelse av metoden begrenses delvis av at det ikke er nok personer med spesialkompetanse til å interpretere og evaluere de store innsamlede datamengdene. Nyetableringen vil gjøre det enkelt for praktiserende ingeniører å anvende resultater fra slike undersøkelser direkte ifm. prosjektering uten å ha spesialkunnskap.

    Related Posts

    Færre stengte veier med skredtårn

    desember 9, 2025

    Skipstunnelen fortsatt i spill

    oktober 28, 2025

    Noe mangler i betongen ved Skøyen stasjon

    oktober 23, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Samler seismikk nord for Svalbard
    Dec 10, 2025

    Samler seismikk nord for Svalbard

    Gull: Etiopia
    Dec 08, 2025

    Gull: Etiopia

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten
    Nov 27, 2025

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?
    Dec 10, 2025

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations
    Dec 10, 2025

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin
    Dec 09, 2025

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin

    A loss of connection to our energy system
    Dec 08, 2025

    A loss of connection to our energy system

    Escaping the relentless cycle of re-orgs
    Dec 05, 2025

    Escaping the relentless cycle of re-orgs

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.