Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Vestlendingene tar til vettet
    Anlegg og infrastruktur

    Vestlendingene tar til vettet

    By Halfdan Carstensapril 30, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Nå vil Vestland fylke prioritere sikkerhet framfor forkortet reisetid. Det må det da være mening i.
    Rogfast blir verdens lengste undersjøiske vegtunnel med sine 26,7 kilometer. Illustrasjonen viser et tverrsnitt av hvordan tunnelen vil gå under havet. Foto: Statens vegvesen/Vianova

    Rogfast kan bil verdens lengste undersjøiske vegtunnel med sine 26,7 kilometer. Illustrasjonen viser et tverrsnitt av hvordan tunnelen vil gå under havet. Foto: Statens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Vestland fylke nedproriterer Hordfast. Dette går fram av innstillingen til hvordan Vestland fylke ønsker at de store veiprosjektene skal bli prioritert i Nasjonal transportplan, og der er ikke E39 Hordfast nevnt, skriver nrk.no.

    Et flertall på ti i fylkesutvalget stemte torsdag formiddag for et forslag som innebærer at E16/jernbane Voss-Arna er det viktigste samferdselsprosjektet i Vestland fylke de neste tolv årene, i følge NRK.

    Det er det fornuft i. Det må da være viktigere å redde liv langs en svært trafikkert og rasutsatt veistrekning enn å forkorte reisetiden et annet sted.

    Hordfast: E39 Stord–Os er et av delprosjektene under E39 Stavanger–Bergen. Strekningen skal i framtiden gjennom en stor oppgradering og bli ferjefri. I Nasjonal transportplan (NTP) for 2018–2029 vedtok Stortinget et langsiktig mål om en utberdret og ferjefri E39 som gjør strekningen kortere og reduserer reisetiden.

    I fjor stilte vi spørsmålet om «bergenserne er dumme», blant annet med bakgrunn i følgende resonnement: «Tusenvis av vestlendinger lever med skredfaren hver eneste dag. I slutten av august [2019] skjedde det uunngåelige igjen. Langs E16 mellom Bergen og Voss gikk to store ras om lag to kilometer fra hverandre. Uværet den natten ble en ny påminnelse om at denne smale og svingete Europaveien som klistrer seg inntil fjellsidene ikke holder en standard som bilistene fortjener og bompengene tilsier (GEO 01/2019: “Veien er langt fra trygg”; geo365.no: «Nytt skred langs rasfarlig vei«).

    Rogfast utsatt – igjen

    Samtidig blir verdens lengste og dypeste undersjøiske veiprosjekt, Rogfast, utsatt nok en gang, iht. nrk.no. Samferdselsminister Knut Arild Hareide (KrF) skal gå gjennom hele Rogfast på nytt, og så sende saken tilbake til Stortinget for ny behandling, etter at at den totale kostnadsrammen på 18,6 milliarder kroner trolig sprekker med over 6 milliarder (geo365.no: «Rogfast på vent«).

    Rogfast: Prosjektet E39 Rogfast innebærer kryssing av Boknafjorden og Kvitsøyfjorden nord for Stavanger med undersjøisk tunnel. Prosjektet E39 Rogfast blir verdens lengste og dypeste undersjøiske tunnel. Når Rogfast er på plass vil reisetiden mellom Stavanger og Bergen bli redusert med om lag 40 minutter.

     

    Related Posts

    Vil lære av Rogfast

    desember 22, 2025

    Færre stengte veier med skredtårn

    desember 9, 2025

    Skipstunnelen fortsatt i spill

    oktober 28, 2025
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. Svein D Fredriksen on mai 4, 2020 10:32

      1 mrd/km er sykt mye penger. Her bør NAF komme på banen. Pengene burde prioriteres til veisikring på vestlandet og i nord. 

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 22, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer
    Dec 22, 2025

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer

    Første kobber fra det norske dyphavet
    Dec 22, 2025

    Første kobber fra det norske dyphavet

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 22, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Toktet i mål
    Dec 17, 2025

    Toktet i mål

    When your oil reservoir turns out to be a lithium deposit
    Dec 22, 2025

    When your oil reservoir turns out to be a lithium deposit

    Subsurface noise, Issue 5, 2025
    Dec 19, 2025

    Subsurface noise, Issue 5, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks
    Dec 18, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy
    Dec 17, 2025

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy

    Are the problems around the Gorgon CO<sub>2</sub> storage project proof that CCS does not work?
    Dec 17, 2025

    Are the problems around the Gorgon CO<sub>2</sub> storage project proof that CCS does not work?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.