Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » 24 meningsløse dødsfall
    Bergindustri

    24 meningsløse dødsfall

    Av Halfdan Carstensdesember 14, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norges fremste ekspert på HMS i bergindustrien er hovedforfatter av en omfattende innføring i dette fagfeltet.
    Akkumulasjon av uorganisk stør i lungene kan gi lungefibrose. Foto: Halfdan Carstens

    Akkumulasjon av uorganisk støv i lungene kan gi lungefibrose. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    «Død. Avkortet levealder. Tap av legemsdel. Lungesykdommer. Nedsatt hørsel. Synsskade.»

    «Arbeidsulykker og yrkesskader er internasjonalt et av de mørkeste kapitler i bergverkshistorien. Gruver og tunnelarbeider er særdeles farlige arbeidsplasser.»

    Tonen slås an fra første side. Vi blir minnet om «gruveulykken som forandret Norge». Eksplosjonsulykken i Kings Bay-gruven på Svalbard krevde 21 liv og førte til to regjeringsskifter året etter, og ifølge forfatterne «er det ingen enkeltbegivenhet i norsk bergverkshistorie som har hatt så stor betydning for helse, miljø og sikkerhet».

    Tom Myran, Helge Rushfeldt og Knut Furuseth

    HMS i bergindustrien, 2020

    Det siste poenget er svært viktig i en tid hvor bergverksbedrifter uttaler at HMS er viktigere enn økonomiske resultater. Tom Myran (GEO 01/2000: «Er vi i ferd med å forby naturen», GEO 01/2011: «Sikrere, men ikke sunnere») er en pioner innenfor HMS-arbeidet. Nå er han hovedforfatter av boka HMS i bergindustrien som Helge Rushfeldt tok initiativ til. Sistnevnte er også redaktør og har sørget for en ryddig, godt illustrert og systematisk lærebok. Med på laget er medisinmannen Knut Furuseth som i løpet av en lang karriere også har vært bedriftslege ved Folldal Verk. Myran fikk i 2010 for øvrig tildelt Gullfeiselen av Norsk Forening for Fjellsprengningsteknikk».

    De første tilfeller av silikose i Norge ble beskrevet i 1933, og fram til 1985 var det innmeldt 4000 tilfeller, 40 prosent fra bergverksindustrien og 10 prosent fra tunnel- og anleggsindustri.

    Grundig. Det er det først som slår oss. Nesten 500 tettskrevne sider er én side av saken. Viktigere er det at boka ikke har ser isolert på HMS-arbeidet, men i stedet knytter det tett opp mot den omfattende kunnskapen vi har om både bergindustrien og vår egen kropp.

    Det siste poenget underbygges av at leseren i kapitlet «Det sårbare mennesket» får innsikt i temaene respirasjon, hørsel, lyd og tøy, synet, skjelett og muskulatur, psykososiale forhold, og spesielle risikoer over hele 200 sider. Vi må tro dette er mer enn nok for studentene som skal inn i mineralindustrien. Bonusen må være at de kan ta med seg boka inn i yrkeslivet og ha stor glede av den, nettopp fordi den ikke er lettvint og derfor gir mange svar.

    I løpet av de sju årene fra 2011 tom. 2017 var det 12 dødsulykker innen «pukkverk, sandtak og steinbrudd», 4 i anlegg i tunnel, 4 i anlegg utenom tunnel og 2 i gruver. «Det er 24 meningsløse dødsfall som kunne vært unngått ved hjelp av de riktige tiltakene.»

    Med enkel utforming bærer læreboka unektelig preg av å være et kompendium, men hva gjør vel det når innholdet ser ut til å være mer enn godt nok for studenter som sikter inn på en framtid i bergindustrien, men som også bør finnes i enhver bokhylle hos gruve- og tunnelingeniører.

    Denne boka er ingen julegave mellom venner. Den må kjøpes inn (https://shop.elusiveworlds.com/) for bedriftens midler, og før neste runde med oppbyggende HMS-prat for de ansatte, bør den leses. Grundig.

    HALFDAN CARSTENS

    Forfatterne: Helge Rushfeldt (t.v.), Tom Myran og Knut Furuseth.

     

    RELATERTE SAKER

    Sølv: Akersberget

    september 5, 2025

    Forbereder produksjonsstart i nytt dagbrudd

    september 4, 2025

    Kan lære av norske konflikter

    september 1, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 
    Sep 05, 2025

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 

    Ny storsatsing i Polhavet
    Sep 03, 2025

    Ny storsatsing i Polhavet

    Sølv: Akersberget
    Sep 01, 2025

    Sølv: Akersberget

    Arktisk forskning for barn
    Aug 28, 2025

    Arktisk forskning for barn

    Et livsviktig verktøy
    Aug 26, 2025

    Et livsviktig verktøy

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.