Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ap og SP mest mineralvennlige 
    Anlegg og infrastruktur

    Ap og SP mest mineralvennlige 

    By Njål Hagenjuli 2, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    I en uformell kåring i regi av Norsk Bergindustri i forbindelse med det kommende stortingsvalget, går det fram at nesten alle partiene uttrykker tydelig støtte til økt utvinning av mineraler på norsk jord. 
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Norsk Bergindustri har kartlagt hvilke standpunkt de politiske partiene har til bransjeforeningens viktigste næringspolitiske saker, herunder hvilken politikk næringen kan forvente seg i årene fremover.   

    – Overordnet er vi svært forøyd med at nesten alle de politiske partiene uttrykker tydelig støtte til at det bør tilrettelegges for økt utvinning av mineraler, naturstein og byggeråstoff i Norge, uttaler generalsekretær Anita Helene Hall. 

    Anita Hall, generalsekretær i Norsk Bergindustri

    – Videre er det hyggelig å konstatere at de fleste partier også har et positivt inntrykk av bærekraftsarbeidet i bergindustrien. Vi er godt i gang med å implementere Towards Sustainable Mining (TSM) her i Norge, og vi gleder oss til å visualisere miljøresultatene for omverden, står det i en pressemelding fra bransjeforeningen.  

    – Vi setter også pris på at de fleste politiske partiene erkjenner at oppstart av mineralprosjektet tar for lang tid, det er behov for statlig risikoavlastning og ikke minst en bedre samordning mellom de involverte offentlige instanser, sier Hall videre. 

    Arbeiderpartiet og Senterpartiet delte seieren i Norsk Bergindustris kåring, foran Frp med knapp margin.  

    Det som gjennomgående bidro til topplassering hos disse partiene, var deres uttrykte støtte til standpunkt som næringen har prioritert i sitt næringspolitiske program: 

    • Støtte til etablering av en statlig fond/selskap som skal bidra til å utløse mer virksomhet i mineralnæringen i Norge. 
    • En ytterligere styrking av Norges geologiske undersøkelse (NGU) for å få fart på den geofysiske kartleggingen av Norge. 
    • Støtte til at næringen møter bedre koordinerte og samordnede myndigheter for å korte ned på saksbehandlingstiden i mineralsaker. 
    • Støtte til utarbeidelse av en handlingsplan for kritiske råvarer, lik EU har gjort. 
    • Legge bedre til rette gjennom offentlig anbudsreglement for at norsk naturstein kan benyttes ved oppføring av bygninger, monumenter og utearealer.  

    – Bergindustrien sørger for at vårt moderne samfunn kan fungere og utvikle seg videre, derfor er det svært viktig at de til enhver tid styrende myndigheter tilrettelegger for deres eksistens og utvikling, avslutter Hall. 

    Related Posts

    Europas største har blitt større

    mars 3, 2026

    Varsler boreoffensiv i Sulitjelma

    februar 24, 2026

    Øyner muligheter for restprodukt

    februar 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet
    Mar 03, 2026

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 
    Feb 26, 2026

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 

    Meteorer: Bardufoss
    Feb 24, 2026

    Meteorer: Bardufoss

    Svalbard-kull er bedre for klima
    Feb 19, 2026

    Svalbard-kull er bedre for klima

    Mineralrushet  
    Feb 17, 2026

    Mineralrushet  

    A big new discovery or a confirmation of what was already known
    Mar 03, 2026

    A big new discovery or a confirmation of what was already known

    When the lithium cycle bites back
    Mar 02, 2026

    When the lithium cycle bites back

    World’s largest geothermal reserves?
    Feb 27, 2026

    World’s largest geothermal reserves?

    Geomechanical models – not a luxury but a risk management tool
    Feb 26, 2026

    Geomechanical models – not a luxury but a risk management tool

    A key testing ground for exploration strategies
    Feb 25, 2026

    A key testing ground for exploration strategies

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.