Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Jorda forsvinner – ingen bryr seg
    Bergindustri

    Jorda forsvinner – ingen bryr seg

    By Halfdan Carstensmars 22, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Bruk av matjorda til utbyggingsformål øver et større press på naturressursene og miljøet enn hva gruveselskapene noen gang vil klare.

    Sjødeponiet som planlegges i Førdefjorden dekker et areal som bare er halvparten av det jordbruksarealet som bygges ned hvert år. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Hvert eneste år forsvinner store arealer med god matjord under marin grense. Dessverre skjer det uten at det skaper de store overskriftene i media, og uten at synderlig mange protester på en for landet uheldig utvikling.

    Det er synd, for med den befolkningsveksten verden opplever (vi er på god vei mot 10-11 milliarder), blir det stadig viktigere å betrakte matproduksjon som et globalt anliggende. Iht. FN er det nødvendig å øke den globale matproduksjonen med 70 prosent innen 2050. Sagt på en annen måte: Norge har et ansvar, og den beste matjorda vår ligger på leire avsatt etter siste istid.

    Likevel bygger vi ned matjorda i full fart.

    Med Statistisk sentralbyrå (SSB) som kilde vet vi at bare 3,7 prosent (12 000 km2) av Norges areal (Svalbard ikke medregnet) er jordbruksareal. Hvert år forsvinner imidlertid 8000 dekar (8 km2), og ifølge SSB er det hovedsakelig den beste jorda som forsvinner. Nedbyggingen skjer overveiende i tettbygde strøk eller tett opptil disse. Da bør det ikke overraske noen at den største trusselen mot jordbruksarealer er boligbygging.

    Det er i denne sammenheng et tankekors at 80 prosent av nedbyggingen skjer med eneboliger som formål.

    Det kan virke som de fleste protestene mot boligbygging skyldes naboproblematikk. Det er svært sjelden vi hører argumentet om at den beste matjorda forsvinner, og at denne vil være tapt for alltid.

    Desto mer interessant er det å registrere de landsomfattende protestene mot Nordic Mining sin plan om å deponere avgangsmasser fra Engebøfjellet i Førdefjorden. Det er ikke måte på hvor mye ulykke som vil ramme landet om så skjer. At Førdefjorden har en flat mudderbunn som består av silt- og leirpartikler avsatt fra elver som kommer fra fjellene rundt, at tettheten av bunnlevende arter (reker, sjøkreps, trollhummer, pigghuder, dypvannsfisk) er lav, at fjordbunnen ikke kan brukes til noe annet (og slett ikke til matproduksjon), samt at det sparsomme livet på bunnen etter hvert vil komme tilbake når deponeringen avsluttes, blir fullstendig neglisjert av demonstrantene.

    Legg så til at det regulerte arealet for deponering utgjør 4400 dekar (4,4 km2), og at dette er det totale arealet som båndlegges gjennom gruvens levetid. Det står i sterk kontrast til at det jordbruksarealet vi mister hvert år (8000 dekar) er dobbelt så stort.

    Gruvens levetid er anslått til ca. 40 år.

    I løpet av de årene vil Norge, om ikke utviklingen med nedbygging stopper opp, fullstendig ødelegge jordbruksarealer som er nesten 100 ganger større enn det arealet som Nordic Mining planlegger sitt deponi på.

    Vi foreslår derfor at miljøvernorganisasjonene skifter fokus og heretter bruker kreftene på å motarbeide nedbyggingen av vedens definitivt mest verdifulle ressurs.

    HALFDAN CARSTENS

    halfdan@geo365-no.stackstaging.com

    Artikkelen stod som Leder i GEO 02/2020.

    Related Posts

    Overtar drift av Europas største kvartsittgruve

    januar 7, 2026

    For suverenitet og nasjonal beredskap

    desember 16, 2025

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    desember 12, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Symbolet på evig liv
    Dec 31, 2025

    Symbolet på evig liv

    Årets sokkelkart
    Dec 30, 2025

    Årets sokkelkart

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 22, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer
    Dec 22, 2025

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration
    Jan 07, 2026

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration

    What do air hockey and induced seismicity have in common?
    Jan 06, 2026

    What do air hockey and induced seismicity have in common?

    When geology just happens, and you happen to be quite good at it
    Jan 05, 2026

    When geology just happens, and you happen to be quite good at it

    Deep-sea mud trial extraction to begin in 2026
    Dec 30, 2025

    Deep-sea mud trial extraction to begin in 2026

    The Grand Canyon of the Middle East
    Dec 29, 2025

    The Grand Canyon of the Middle East

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.