Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Norge mindre populært
    Bergindustri

    Norge mindre populært

    Av Press Releasemars 3, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norge faller på Fraser Institutes indeks for den internasjonale mineralnæringen. Mens våre nordiske naboland holder seg i verdenstoppen, har Norge sunket fra 10. til 18. plass.
    Elisabeth Gammelsæter - generalsekretær i Norsk Bergindustri - er glad for at NHO med sin årskonferanse bidro til å rette søkelyset mot de fantastiske mulighetene norsk mineralnæring står overfor. Foto: Norsk Bergindustri
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Dette viser med all tydelighet hvor lite det internasjonale markedet bryr seg om tomt snakk fra politikerne. Det er handling som skaper verdier, men handling er dessverre mangelvare, sier generalsekretær i Norsk Bergindustri, Elisabeth Gammelsæter.

    Fraser Institute er et anerkjent canadisk forskningsinstitutt som hvert år rangerer over hundre land etter hvor attraktive de er for mineralnæringens internasjonale investormarked. I fjor var Norge rangert så høyt som nummer 10, mens Sverige og Finland var ranket som nummer én og to.

    – Sist var tonen en annen. Da var mineralloven endelig kommet på plass, og Norges første mineralstrategi var presentert, samt at den nye regjeringen ønsket å satse på mineralnæringen. Tiltroen til Norge som mineralland var stigende, men denne muligheten er i ferd med å renne ut i sanden, sier Elisabeth Gammelsæter.

    Nordiske land topper lista

    Sverige og Finland holder seg i verdenstoppen. Finland er rangert på andre plass, mens Sverige ligger på femte.

    – Våre nordiske naboland har ikke kunnet leve høyt på olje- og gassressurser slik vi er vant til her i Norge. Det har nok skjerpet den politiske og industrielle satsingen overfor andre bransjer, som mineralnæringen. Kanskje vil vi oppleve noe lignende framover nå som oljebransjen opplever mindre lønnsomhet, sier Elisabeth Gammelsæter.

    Til tross for at den sittende regjering utropte mineralnæringen til et viktig satsingsområde, venter vi fortsatt på de konkrete tiltakene som skal legge til rette for mer mineralindustri i Norge. Markedet har for lengst sett seg lei på norsk nøling. Det har medlemmene i Norsk Bergindustri også.

    Pressemelding

    RELATERTE SAKER

    Gir ikke opp Engebøgruva

    september 16, 2025

    Uttak i alle landets fylker

    september 16, 2025

    Verdens dypeste maraton

    september 15, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Geokjemiens far
    Sep 18, 2025

    Geokjemiens far

    Oljestabilitet – Den hellige Gral i jakten på dyp olje
    Sep 16, 2025

    Oljestabilitet – Den hellige Gral i jakten på dyp olje

    Synkitter: En ny type storskala avsetning på norsk sokkel
    Sep 12, 2025

    Synkitter: En ny type storskala avsetning på norsk sokkel

    Nådde Nordpolen 
    Sep 09, 2025

    Nådde Nordpolen 

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 
    Sep 05, 2025

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.