Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Norges geologiske skattkiste
    Bergindustri

    Norges geologiske skattkiste

    By Ronny Setsåmars 22, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    NGU og Trøndelag fylkeskommune har lagt frem nye geologiske kart og data som blant annet viser at fylket besitter mineraler og metaller for det grønne skiftet.

    Oppredningsverket og tipphauger ved Storwartz, det viktigste gruvefeltet for Røros kobberverk. Foto: Terje Bjerkgård

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    18. mars la Norges geologiske undersøkelse (NGU) og Trøndelag fylkeskommune frem splitter nye geologiske kart og data gjennom samarbeidet Trøndelagsprogrammet.

    – Trøndelag har i dag fått et betydelig geologisk kunnskapsløft! Vi håper våre ferske geologiske kart og data vil synliggjøre for privat industri, offentlig forvaltning, turistnæring, reiseliv, utdanning, osv. at Trøndelags geologi gir store muligheter for grønn nærings- og samfunnsutvikling, sier May Britt Myhr, direktør i NGU i en pressemelding.

    De nye datasettene er fordelt på temaene industrimineraler, metaller, naturstein, byggeråstoffer, berggrunn og geologisk arv. Geologiske ressurser utgjør altså den største delen av de nye dataene, og NGU bemerker at mange av mineralene og metallene er nødvendige for det grønne skiftet.

    De aller fleste metallmalmforekomstene i Trøndelag er kobber-, sink-, bly- og jernholdige sulfider. Disse forekomstene er kjent som vulkanogene massive sulfidmalmer (VMS) og noen av de inneholder også kobolt og platina.

    I Trøndelag finner vi påviste forekomster i blant annet Løkkenområdet og Røros- og Grongdistriktene.

    Økt interesse for metallforekomster

    NGU påpeker at interessen for malmleting i Trøndelag har økt de siste årene, og at mye av interessen skyldes at VMS-forekomstene også inneholder bimetaller som er kritiske for elektrifiseringen av samfunnet, deriblant kobolt, indium, germanium, thallium, tellur etc.

    I brosjyren Metaller i Trøndelag, skriver NGU at leteselskapene første og fremst har drevet aktivitet knyttet til de kjente malmdistriktene Løkken, Ålen-Tydal, Meråker, Verdal og Grong. Selskapene har fremstilt 3D-modeller og benyttet nye geofysiske målinger for å få bedre forståelse av geologien.

    Geofysiske bakkemålinger og geokjemisk prøvetaking er gjennomført, men så langt er det gjort få kjerneboringer.

    NGU trekker frem planene til Bluelake Mineral som interessante. De har planer om å starte opp samtidig drift av forekomstene Joma (Grong) og Stekenjokk (rett over grensen i Sverige). Selskapet ønsker å benytte anlegget i Røyrvik for felles prosessering av malmene fra begge forekomstene.

    De har gjort en ny malmberegning som viser at antatte gjenværende ressurser i Joma er 5,7 millioner tonn med 1,55 prosent kobber og 0,82 prosent sink.

    Industrimineraler og byggeråstoffer

    Blant trønderske industrimineraler, har NGU kartlagt dokumenterte forekomster, prospekter og registreringer av blant annet kalkstein og kalkspatmarmor, kvarts og kvartsitt, talk og magnesitt, olivin, grafitt og feltspat.

    Industrimineraler har en lang rekke bruksområder, blant annet som fyllstoff i maling, papir og plast, til keramikk, elektronikk, fornybar energi og konstruksjonsarbeid.

    Byggeråstoffer inkluderer sand, pukk og grus. I Trøndelag er det i dag 220 forekomster i drift, og de siste 15 årene har pukknæringen vært i vekst, mens solgt tonnasje av grus har vært stabil.

    NGU klassifiserer forekomstene etter forekomstens betydning for nåværende og fremtidig forsyning av byggeråstoff. I Trøndelag er det seks grusforekomster og seks pukkforekomster av nasjonal betydning.

    Det går med store mengder pukk og grus til å bygge infrastruktur. NGU har registrert henholdsvis 122 og 98 pukk- og grusforekomster i drift i fylket. Kartografi: NGU

    Alle seks temaer er tilgjengeliggjort i pdf-format på nettsiden Om geologien i Trøndelag.

    Målene med Trøndelagsprogrammet er:

    1) Kunnskapsløft for næringsutvikling. Samle, oppdatere og modernisere informasjon om ressurser i Trøndelag, og se på mulighetene for å finne og utvikle dem

    2) Kunnskapsløft for bærekraftig forvaltning av framtidige ressurser. Oppdatere og tilrettelegge informasjon om mineralske ressurser, som redskap i arealforvaltning og langsiktig planlegging

    3) Ny datainnsamling og kartlegging. Bidra til å fylle ut manglende dekning av Trøndelag av viktige geologiske data

    4) Nettverk for utvikling. Etablere og drive nettverk mellom kommuner, fylkeskommune og næringsliv knyttet til utvikling og forvaltning av framtidige ressurser

    5) Kunnskap om landskap. Se på landskapsutvikling i Trøndelag som immateriell verdiskaper i et bærekraftig reiseliv

    Related Posts

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    desember 12, 2025

    Gull: Etiopia

    desember 11, 2025

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 12, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Samler seismikk nord for Svalbard
    Dec 12, 2025

    Samler seismikk nord for Svalbard

    Gull: Etiopia
    Dec 08, 2025

    Gull: Etiopia

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    The Gambia’s offshore acreage is hot again
    Dec 12, 2025

    The Gambia’s offshore acreage is hot again

    “FWI has changed the game”
    Dec 11, 2025

    “FWI has changed the game”

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?
    Dec 10, 2025

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations
    Dec 10, 2025

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin
    Dec 09, 2025

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.