Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Øker kunnskapen om sjødeponi
    Bergindustri

    Øker kunnskapen om sjødeponi

    Av Ingvild Carstensapril 26, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det gamle deponiet i Repparfjord har blitt undersøkt av forskere. Funnene er uventede og interessante.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Kari Skirbekk, forsker og maringeolog ved UiT Norges arktiske universitet har sammen med kollegene i prosjektet EWMA (Environmental Waste Management) gjort interessante funn i Repparfjorden etter å ha undersøkt det gamle deponiet etter seks år med gruvedrift på 70-tallet.
    Forskerne undersøkte sjøbunnen med sedimentprøver og gjorde flere interessante funn.
    – Vi fant ut at partiklene har spredt seg veldig lite i forhold til det vi forventet, sier Kari Skirbekk til highnorthnews.com før hun fortsetter:
    – Helt tilfeldig hadde de valgt en veldig god lokalitet for deponiet, det ligger en morenerygg like utenfor deponiområdet, og denne har holdt massene på plass. I tillegg ligger deponiet i et område hvor det er relativt høy tilførsel av naturlige sedimenter, og dermed har deponiet blitt begravd etter at driften ble avsluttet.
    Nussir ASA fikk i 2015 tillatelse til å etablere et nytt sjødeponi lengre ut i fjorden, utenfor terskelen i fjorden.
    – Men også der er det et naturlig fordypning i fjordbunnen, noe som vil bidra til å holde deponiet samlet/stabilt, forklarer Skirbekk.
    Prosjektet fortsetter nå undersøkelsene i Bøkfjorden, et gammelt sjødeponi. Forskerne ønsker å samle mer kunnskap for å forstå hvordan ulike fjordsystemer påvirkes av deponi av store mengder masse.
    – Vi mener den økte kunnskapen kan bidra med  å finne gode  løsninger, særlig i forhold til det å velge riktig lokalitet for deponiet. Hvordan partiklene vil spres er tidligere modellert i konsekvensutredningen. Å kombinere dette med vår forskning på faktisk partikkelspredning i det gamle deponiet gir kanskje økt tillit til at det kan være mulig å etablere forsvarlige sjødeponier. Men god overvåkning under drift vil være svært viktig, slår Skirbekk fast.
    Les hele saken på highnorthnews.com

    RELATERTE SAKER

    Løfter grafittsatsning på Grønland og i Norge

    juni 20, 2025

    Oppkalt etter industrimineral

    juni 19, 2025

    Nussir får EUs strategiske anerkjennelse

    juni 11, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    The future of deep-sea mining
    Jun 26, 2025

    The future of deep-sea mining

    Et hav av data
    Jun 26, 2025

    Et hav av data

    Vinneren er kåret
    Jun 24, 2025

    Vinneren er kåret

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.