Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Ønsker rask fremdrift på Fensfeltet
    Bergindustri

    Ønsker rask fremdrift på Fensfeltet

    Av Ronny Setsåmars 1, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Rare Earths Norway omtaler forekomsten av de sjeldne jordartsmetallene i Fensfeltet som en nasjonal ressurs, og ønsker statlig medvirkning for å sikre rask og ansvarlig utvikling av prosjektet.

    Bildet er tatt under NGUs boringer i 2017/2018. Foto: Sven Dahlgren

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Fensfeltet i Telemark holder sannsynligvis Europas største forekomst av sjeldne jordartsmetaller (REE).

    REE er viktige i geopolitisk sammenheng, og vårt moderne liv er avhengig av dem. Flere av dem anvendes også i materialer og konstruksjoner som er svært viktig for det grønne skiftet.

    I 2017/2018 boret Norges geologiske undersøkelse (NGU) to dype borehull ned til 1 000 meters dyp, noe som bekreftet størrelsen av forekomsten. Metallene ble påtruffet hele veien ned, og muligens går de langt dypere.

    LES OGSÅ: Minst 1 000 meter dyp

    Leteselskapet Rare Earths Norway startet boringer høsten 2021 for å bedre definere ressursene, samt for å hente ut materiale for metallurgiske tester.

    LES OGSÅ: Borer Europas største forekomst

    Selskapets endelige mål er å utvinne metallene, og det er primært REE-metallene neodym og praseodym som er av interesse. Disse metallene spiller en nøkkelrolle i det grønne skiftet for deres anvendelse til permanentmagneter som blant annet brukes i vindturbiner og elektriske motorer.

    I februar møtte styreleder Sturla Steinsvik statssekretær Janicke Andreassen (Ap) i Næringsdepartementet for å presentere prosjektet som han omtaler som norgeshistoriens kanskje største mineraleventyr.

    – Det er en utbredt erkjennelse av man ikke kan få til det grønne skiftet uten å sikre større selvforsyning av kritiske mineraler. EU-president Ursula von der Leyen uttalte ved fremleggelsen av The Green Deal i desember 2019 at sjeldne jordartsmetaller er de mest kritiske mineralene for det grønne skiftet i Europa, påpeker Steinsvik og legger til at presentasjonen ble møtt med stor interesse.

    Styreleder i Rare Earths Norway Sturla Steinsvik besøkte Næringsdepartementet i februar. Foto: Alf Reistad

    Styrelederen fremholder samtidig at selskapet er avhengig av en form for støtte fra staten for å kunne drive prosjektet frem til produksjon. Spesifikt ønsker de en «risikoavlastning» i en kritisk tidligfase.

    Argumentene er blant annet prosjektets størrelse, og risikoen forbundet med det faktum at selskapet må drive arbeidet fremover på tre fronter parallelt for å sikre nødvendig fremdrift; videre mineralkartlegging, prosessutvikling og konsesjons- og tillatelsesprosesser.

    – Regjeringen planlegger nå en større satsing for å støtte både norsk batteriproduksjon og andre næringer. Vi forventer at dette også vil gi føringer for regjeringens satsing på sjeldne jordarter og verdikjeden for permanentmagneter. Vi håper regjeringen følger opp ambisjonene i Hurdalserklæringen med konkret handling, fremholder Steinsvik.

    Kan ikke love midler

    Til Romsdals Budstikke 14. februar sier Andreassen at det vil være en prinsipiell vurdering om statens rolle skal endres slik at skattebetalerne skal finansiere boreprogram for et felt som skal utnyttes av private selskaper.

    – Vi er klar over at dette er finansielt krevende prosjekter. Men staten har ikke utvinningsretter på Fensfeltet. Dermed er det kommersielle leteselskaper som må gjøre letingen på vegne av de private grunneierne, fortsetter statssekretæren til avisen.

    Hun poengterer samtidig at REE er en kritisk råvare, og anerkjenner deres rolle i det grønne skiftet og som kritisk etterspurt råstoff for Europa.

    Rare Earths Norway har invitert departementet og regjeringen til videre dialog vedrørende risikoavlastende ordninger.

    RELATERTE SAKER

    Gull: Bleka gullgruve

    mai 5, 2025

    Støtter oppheving av uranforbud

    april 30, 2025

    Foreløpig skuffelse fra EU-kommisjonen

    april 16, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.