Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Bergindustriens historie forsvinner
    Bergindustri

    Bergindustriens historie forsvinner

    By Guest Authorapril 27, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Uten arkiv finnes ingen historie. Arkivene er grunnlagsmaterialet for å kunne beskrive og forstå fortiden. Uten bergindustriens arkiver blir bergindustrien historieløs, eller, mer presist, bergindustriens fortidsforståelse forsvinner.

    Torkel Thime og Ingrid Nøstberg fra Norsk bergindustriarkiv jobber aktivt med å sikre arkiver etter bergindustrien. Her fra bedriftsbesøk og befaring hos Norge Mineraler AS sør i Rogaland. Foto: Erik Joa

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Media og myndighetsarkiver er lovregulert og bevares for ettertiden. Medias beskrivelse av bergindustrien er ofte preget av konflikt, myndighetenes i stor grad av tilsyn og kontroll. Bedriftenes virkelighet er annerledes. De finnes i bedriftsarkivene, næringens egne opplevelser. Disse blir bare bevart for ettertiden dersom virksomhetene selv sørger for permanent oppbevaring. Ellers går de tapt, før eller siden.

    Digitale arkiver er særlig utsatt. Mens papirarkiver kan lagres i flere hundre år uten særlig kvalitetsforringelse, vil digitale systemer forvitre raskt. Dokumentene er ikke lenger knyttet til en fast gjenstand. Det finnes ikke lenger noen original. Informasjonen må løpende migreres til nye media og til nye programmer etter hvert som teknologien endres for at den skal være tilgjengelig. Omfattende dataflyt mellom ulike plattformer og systemer er ofte vanskelig å kartlegge og dokumentere. Disse utfordringene har ført til store informasjonstap de siste tiårene, særlig innenfor privat sektor.

    Dersom vi skal sikre bergindustriens versjon av historien, må bedriftene på en helt annen måte enn i dag gjøre tiltak som sikrer arkivene – særlig de som skapes digitalt. Det handler om langsiktige rettslige og driftsmessige behov, men også om næringens omdømme og plass i norsk historie.

    Bergindustrien er blant de eldste eksportindustriene i landet. Tradisjonelt har de metalliske malmene vært viktigst, men dette har endret seg de siste tiårene. I dag er industrimineraler, naturstein, pukk, sand og grus dominerende. Bergindustrien har spilt en sentral rolle i norsk næringsliv i århundrer. Det vil den også gjøre i fremtiden, ikke minst i det grønne skiftet.

    Norsk bergindustriarkiv har siden 2019 arbeidet for å bevare arkivene etter bergindustrien. Vi har oppnådd mye på kort tid, men er ikke på langt nær i mål. Hvorvidt vi vil lykkes, avhenger helt av næringen. Vi oppfordrer alle aktører innenfor næringen om å ta kontakt slik at bergindustrien får den plass i offentligheten som den fortjener.

    Norsk Bergindustriarkiv

    v/ Ingrid Nøstberg, ingrid.nostberg@vestfoldmuseene.no og Torkel Thime, torkel.thime@arkivverket.no

    Related Posts

    Overtar drift av Europas største kvartsittgruve

    januar 7, 2026

    For suverenitet og nasjonal beredskap

    desember 16, 2025

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    desember 12, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    From cuttings to clarity: AI unlocking the Norwegian Continental Shelf
    Jan 20, 2026

    From cuttings to clarity: AI unlocking the Norwegian Continental Shelf

    Exploration in the vast marine expanse of Oceania
    Jan 19, 2026

    Exploration in the vast marine expanse of Oceania

    Predicting viscosity in an undrilled panel of a deep-water field in West Africa
    Jan 16, 2026

    Predicting viscosity in an undrilled panel of a deep-water field in West Africa

    A very expensive fart in the wind
    Jan 15, 2026

    A very expensive fart in the wind

    Producing more by producing less
    Jan 14, 2026

    Producing more by producing less

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.