Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Byggestans etter kvikkleirefunn
    Anlegg og infrastruktur

    Byggestans etter kvikkleirefunn

    Av Ronny Setsåoktober 3, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Oslo kommune har lagt ned forbud mot graving og påfyll av masser etter at det ble påvist kvikkleire på Frysja og Kjelsås nord i Oslo.

    Multiconsult fant kvikkleire i forbindelse med grunnundersøkelser ved Frysjaveien 29 (Frysja Finerfabrikk AS). Foto: Google Street View

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det var konsulentselskapet Multiconsult som fant kvikkleiren i forbindelse med at de gjorde grunnundersøkelser på Frysja nord i Oslo. Det skriver bygg.no.

    Plan- og bygningsetaten har fortalt til Nordre Aker Budstikke at de anser området som trygt for alminnelig bruk, men Oslo kommune forbyr arbeid som kan medføre risiko for skred, inkludert graving og påfyll av masser.

    – Utredningene har påvist en kvikkleiresone i området Frysja og Frysjaveien. Etaten vil varsle rettighetshavere og stoppe pågående arbeider i området, sier Atle Jan Larsen, senior kommunikasjonsrådgiver i Plan- og bygningsetaten til Nordre Aker Budstikke.

    Larsen utdyper at det har blitt sendt brev til rettighetshavere, rundt 800 hjemmelshavere, som befinner seg innenfor den mulige løsnesonen for kvikkleireskred inkludert en 50 meter buffersone.

    – Forbud mot tiltak vil gjelde til vi har tilstrekkelig kunnskap om forholdende i området til å kunne gjøre en ny vurdering.

    Multiconsult har funnet kvikkeleire på Frysja og Kjelsås i Oslo, og kommunen har lagt ned forbud mot grunnarbeider innenfor en definert sone. Kilde: Oslo kommune

    Jenny Ingelöv Eriksson, kommunegeolog i Oslo, sier ifølge bygg.no at det ikke var igangsatt noen byggeprosjekter innenfor området hvor det er påvist kvikkleire, men at prosjekter like i nærheten, innenfor buffersonen, er stanset.

    Hun tror risikoen for ras er liten ettersom de som planlegger å gjøre tiltak først må undersøke grunnen. Eriksson understreker videre at kommunen sørger for at nødvendige grunnundersøkelser blir gjort.

    RELATERTE SAKER

    Nær startskudd for Norges største tunnelprosjekt

    mai 20, 2025

    Starter utbedring av Strindheimtunnelen

    mai 12, 2025

    Manglende helhetlig kontroll

    mai 9, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Den hemmelige historien om den gamle jorden
    May 28, 2025

    Den hemmelige historien om den gamle jorden

    Skjelv følt i Longyearbyen
    May 26, 2025

    Skjelv følt i Longyearbyen

    A blueprint for Norwegian sulfide exploration
    May 23, 2025

    A blueprint for Norwegian sulfide exploration

    Advarer om vårflom
    May 21, 2025

    Advarer om vårflom

    Elektrisitet kan bekjempe kysterosjon 
    May 20, 2025

    Elektrisitet kan bekjempe kysterosjon 

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.