Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Fortsatt vekstambisjoner i 2020
    Olje og gass

    Fortsatt vekstambisjoner i 2020

    By Ronny Setsåmai 8, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    DNO har kuttet i kostnader og investeringer som følge av pandemien, men vil fortsatt være aktiv på norsk sokkel.

    DNO Norge har en 20 prosent eierandel i Ula, som har produsert i mer enn 30 år. Foto: Aker BP

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Neste år fyller oljeselskapet DNO 50 år. I den forbindelse har de lansert ambisjonen 50 by 50 – 50 000 fat olje per dag på norsk sokkel innen 50-årsjubileet.

    Hvorvidt og hvordan produksjonsmålet kan oppnås, er fortsatt usikkert. Sikkert er det derimot at selskapets norske del, DNO Norge, planlegger et aktivt år på norsk sokkel, koronapandemien til tross.

    I kvartalsrapporten 7. mai meldte selskapet om en gjennomsnittlig produksjon på 18 600 fat oljeekvivalenter per dag i første kvartal. De skriver videre at de raskt var ute med å kutte kostnader og investeringer da korona kom på alles lepper i mars måned.

    Grafen viser historisk produksjon. Blått felt markerer produksjon fra Midt-Østen; rødt representerer norsk sokkel. Illustrasjon: DNO

    På norsk sokkel boret selskapet én letebrønn og tre avgrensnings-/utviklingsbrønner. Bergknapp ble kvartalets store høydepunkt, der DNO (30 prosent eierandel) og partnerne fant opp mot 100 millioner fat olje på Haltenterrassen.

    Selskapet omtaler Bergknapp som et nærfeltsfunn med høy sannsynlighet for å kunne drives kommersielt.

    For resten av 2020 planlegger DNO per i dag å bore/delta i syv brønner. Én av disse er Gabriel som bores av Equinor i Nordsjøen i skrivende stund. Lisenspartnerne estimerer 5 – 34 millioner fat oljeekvivalenter i prospektet som ligger nær eksisterende infrastruktur.

    I tredje kvartal i år skal selskapet delta i en letebrønn i Barentshavet sammen med operatøren Lundin Energy. Potensialet er enormt for Polmak-prospektet som omfatter karbonater av trias alder; estimerte utvinnbare ressurser spenner fra 20 til 1 139 millioner fat oljeekvivalenter.

    Et eventuelt funn i Polmak kan bidra til å forsvare utbygging av Alta og Gohta i nærheten.

    Andre brønner inkluderer oppfølgingsboringer i funnene Hades, Fenja og Ula.

    DNO avventer boringer på britisk sokkel.

    DNO returnerte til norsk sokkel i 2017 gjennom oppkjøpet av Origo Exploration og senere Faroe Petroleum. Selskapets viktigste operasjoner er i Kurdistan der produksjonen i første kvartal var 81 000 fat olje per dag.

    DNO har 106 lisenser (28 som operator) i Kurdistan, Norge, Storbritannia, Nederland og Yemen. 87 av dem er på norsk sokkel.

    Related Posts

    Betydelig funn i Sleipner-området

    desember 5, 2025

    Agents with alibis

    desember 3, 2025

    AI-powered production monitoring

    desember 3, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 12, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Samler seismikk nord for Svalbard
    Dec 12, 2025

    Samler seismikk nord for Svalbard

    Gull: Etiopia
    Dec 08, 2025

    Gull: Etiopia

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    The Gambia’s offshore acreage is hot again
    Dec 12, 2025

    The Gambia’s offshore acreage is hot again

    “FWI has changed the game”
    Dec 11, 2025

    “FWI has changed the game”

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?
    Dec 10, 2025

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations
    Dec 10, 2025

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin
    Dec 09, 2025

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.