Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Den siste oljekrisen?
    Olje og gass

    Den siste oljekrisen?

    By Ronny Setsåjuli 20, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Tidligere oljetopp Maria Moræus Hansen tegner opp to mulige scenarier for oljeindustriens nærmeste fremtid.
    Maria Moræus Hanssen har begynt som ny CEO i DEA Group. Foto: DEA

    Maria Moræus Hansen har lang fartstid i oljebransjen, og er nå styreleder i Oslobygg KF. Foto: DEA

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Denne saken ble først publisert 25. mars.

    Hvordan vil koronakrisen, klimakrisen og oljepriskrigen påvirke olje- og gasselskapene og energibransjen fremover, spør Maria Moræus Hansen i en kronikk på TU.no.

    Hansen er styreleder i Oslos nye byggforetak Oslobygg KF, men har hatt lang fartstid i oljebransjen, senest som visekonsernsjef i tyske Wintershall DEA.

    Den tidligere oljetoppen påpeker at bransjen er svært syklisk, og har opplevd mange opp- og nedturer opp gjennom årene, noe hun oppsummerer i frasen «Here we go again». Men er det annerledes denne gangen?

    Koronakrisen har strupet etterspørselen etter olje, spesielt etter at epidemien gikk fra å være kinesisk til å bli global.

    – Men det virkelig utslagsgivende for oljekrisen var OPEC+-møtet i Wien 4. mars som endte med at Saudi Arabia og Russland gikk hvert til sitt og kansellerte tidligere avtalte produksjonsbegrensninger. Man gikk til en oljepriskrig – igjen, oppsummerer Hansen.

    Maria Moræus Hansen erkjenner at hun, til tross for sine erfaringer med tidligere oljekriser og -nedturer, ikke fullt ut har oversikt over situasjonen vi står i i dag.

    – Men det å svare at man ikke vet hva som vil skje er ikke noe en leder kan tillate seg så lenge. Jeg har selv forsøkt å systematisere tankene mine rundt to scenarier de siste ukene.

    Det ene scenariet, ifølge Hansen, går ut på at denne oljekrisen blir spikeren i kista for industrien. Det vil fortsatt være etterspørsel etter olje og gass, men investorene vil være mer skeptiske til bransjen, og lave oljepriser vil ikke gi den avkastningen industrien en gang har levert. I dette scenariet vil investorene kanskje konvertere til fornybare, bærekraftige investeringer.

    – Det andre scenariet baserer seg på tanken om at investorene, etter krisen, vil trenge rask god avkastning og at det å investere i olje på begynnelsen av en oppgangsperiode alltid har vært superlønnsomt, påpeker hun.

    De midlene som kanskje skulle blitt brukt på en rask overgang til fornybarsamfunnet går i disse dager til koronakrisen, og da blir det kanskje viktigere enn noen gang å holde hjulene i gang på norsk sokkel og heller sette omstillingen på vent.

    Maria Moræus Hansen sier at hun ikke vet hvilket scenario som er mest realistisk.

    – Jeg er forundret over at mange fortsatt synes å tro at mye blir som før og at energiprosjekter og -investeringer som ble evaluert og besluttet før krisen bare kan fortsette som før. Denne oljekrisen kan faktisk komme til å bli den siste, fordi industrien ikke lenger er så relevant som den var, avslutter Maria Moræus Hansen.

    Les hele teksten på TU.no

    Related Posts

    Markant støtte til Norges største næring

    januar 14, 2026

    Et (relativt) godt leteår

    januar 11, 2026

    Gamle felter får nytt liv

    januar 5, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Symbolet på evig liv
    Dec 31, 2025

    Symbolet på evig liv

    A very expensive fart in the wind
    Jan 15, 2026

    A very expensive fart in the wind

    Producing more by producing less
    Jan 14, 2026

    Producing more by producing less

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean
    Jan 13, 2026

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff
    Jan 12, 2026

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff

    Going deeper for salt mining
    Jan 09, 2026

    Going deeper for salt mining

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.