Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Det norske blir Aker BP
    Olje og gass

    Det norske blir Aker BP

    Av Ingvild Carstensjuni 10, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det norske og BP slår seg sammen og blir nytt oljeselskap med navnet Aker BP.

    Det norske er operatør for oljefeltet Ivar Aasen. Illustrasjon: Det norske

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det norske oljeselskap ASA (Det norske) har inngått en avtale med BP om å fusjonere med BP Norge AS (BP Norge), gjennom kjøp av aksjene i BP Norge, og danner dermed et ledende uavhengig offshore E&P -selskap.
    Transaksjonen gir styrket drift, større kostnadseffektivitet og økt vekstpotensial, slik at selskapet kan betale utbytte, skriver Det norske i en børsmelding.
    Selskapet skal hete Aker BP og ha hovedkontor på Fornebuporten, med Aker ASA (Aker) og BP som de førende industrielle aksjonærer.
    «Vi er stolte av at vi gjennom denne fusjonen danner Aker BP, et ledende uavhengig offshore lete- og produksjonsselskap. Aker BP vil dra nytte av Det norskes effektive drift, BPs kapabilitet som internasjonalt oljeselskap, samt Akers industrielle erfaring gjennom 175 år. Sammen danner vi en solid plattform for å skape verdier for våre aksjonærer gjennom vår unike industrielle kompetanse, en portefølje i verdensklasse og finansiell robusthet. Vi ser frem til å utnytte det attraktive vekstpotensialet på norsk kontinentalsokkel gjennom dette industrielle partnerskapet med BP, og å levere på utbyttemålsetningen til Aker BP,» sier Øyvind Eriksen, styreleder i Det norske.
    Aker BP vil være eid av Aker ASA (40 %), BP (30 %) og øvrige aksjonærer i Det norske (30 %).
    «Fra vårt utgangspunkt som leteselskap har vi utviklet selskapet til et fullverdig lete- og produksjonsselskap. Sammen med BP tar vi et nytt steg fremover gjennom opprettelsen av Aker BP,» sier Eriksen.
    «BP og Aker har utviklet et tett samarbeid over flere tiår, og vi ser frem til å dra nytte av den industrielle ekspertisen i begge selskapene for å skape et stort uavhengig lete- og produksjonsselskap. Norsk kontinentalsokkel representerer betydelige muligheter fremover, og vi ser frem til å jobbe sammen med Aker for å synliggjøre den langsiktige verdien av selskapet gjennom vekst og effektiv drift. Denne innovative avtalen demonstrerer hvordan vi kan tilpasse vår forretningsmodell sammen med sterke partnere for å fortsatt være konkurransedyktige og vokse i land hvor vi ser langsiktige muligheter for våre aksjonærer,» sier Bob Dudley, Group Chief Executive i BP.
    Aker BP vil bestå av en portefølje av 97 lisenser på norsk kontinentalsokkel, der 46 er operatørskap. Det sammenslåtte selskapet vil anslagsvis ha 723 millioner fat P50-reserver, med en samlet 2015-produksjon på rundt 122 000 fat per dag.
    Det norske og BP hadde ved slutten av 2015 til sammen rundt 1 400 ansatte.
    «Aker BP vil ha en balansert portefølje av egenopererte felt, og en høykvalitetsportefølje av ikke-sanksjonerte funn. Selskapet vil ha et potensial til å nå en produksjon på over 250 000 fat per dag i 2023,» sier administrerende direktør i Det norske, Karl Johnny Hersvik.
    Aker BP har som ambisjon å etablere en effektiv forretningsmodell etter Lean -prinsippene og vil få tilgang til unik teknologisk kompetanse gjennom det industrielle samarbeidet med BP.
    «Vi vil implementere enkle prosesser i hele selskapet og skreddersy organisasjonsstrukturen med kompetanse fra begge organisasjoner. Vi forventer å realisere betydelige kostnadskutt og synergier som vil bli implementert.
    Fusjonen forutsetter godkjenning fra relevante norske og europeiske myndigheter. Det vil bli innkalt til en ekstraordinær generalforsamling i Det norske for å godkjenne transaksjonen.

    RELATERTE SAKER

    Mer ressurser til Haltenbanken-felt

    september 11, 2025

    Fundamentet for verdiskaping

    september 8, 2025

    To nye oljefunn – minst

    august 28, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Nådde Nordpolen 
    Sep 09, 2025

    Nådde Nordpolen 

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 
    Sep 05, 2025

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 

    Ny storsatsing i Polhavet
    Sep 03, 2025

    Ny storsatsing i Polhavet

    Sølv: Akersberget
    Sep 01, 2025

    Sølv: Akersberget

    Arktisk forskning for barn
    Aug 28, 2025

    Arktisk forskning for barn

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.