Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Digitalisering i det grønne skiftet
    Aktuelt

    Digitalisering i det grønne skiftet

    By Ronny Setsåapril 1, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Tre foredrag under DIGEX 2022-konferansen vil vise hvordan digitalisering kan bidra innen feltene geotermisk energi, planlegging av vindparker og evaluering av potensielle CO2-lagre.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det pågår en digitalisering av olje- og gassbransjen. Maskinlæring, kunstig intelligens, bedre verktøy og mer flyt og økt tilgjengelighet av data kan hjelpe letegeologene å gjøre en bedre jobb.

    Under den kommende DIGEX 2022-konferansen i Stavanger i april, vil et titalls selskaper presentere sine ideer, erfaringer og løsninger hva gjelder digitalisering innen geovitenskapene.

    De fleste foredragene fokuserer på olje- og gassbransjen, men én sesjon er viet til geovitenskapens og teknologiens rolle i det grønne skiftet.

    Blant foredragsholderne finner vi Ariel Almendral-Vazquez (Norsk Regnesentral), Marie Lefranc (Schlumberger) og Jack Cawthorne (Rockwash Geodata) som vil belyse ulike casestudier der digitalisering på ulike måter brukes for økt forståelse av undergrunnen.

    DIGEX 2022

    Clarion Hotel Air, Stavanger

    5. – 7. april 2022

    PROGRAM OG REGISTERING

    Geotermisk energi

    Olje- og gassbransjen har gjennom to årtier utviklet automatiske arbeidsflytrutiner for å beskrive usikkerhet i undergrunnen. Almendral-Vazquez vil fortelle hvordan kunnskap herfra kan overføres til undersøkelser av geotermiske reservoarer, og hvilke utfordringer som kan dukke opp.

    Det koster å bore geotermiske brønner, og forbedret kunnskap om forholdene i undergrunnen er derfor avgjørende for å bedre kunne utnytte denne grønne og stabile energikilden.

    Vindkraft

    Også foredraget til Lefranc omhandler kunnskapsoverføring fra olje- og gassbransjen. Du vil få høre mer om hvordan maskiner kan tolke brønnlogger og modellere stratigrafien i undergrunnen.

    Dette er løsninger som også kan brukes i forbindelse med planlegging av offshore vindkraftparker. Lefranc og kolleger har testet metodene på datasett fra blant annet Nederland, Nordsjøen, Australia, Ghana og Thailand.

    CO2-lagring

    Digitalisering av borkaks (cuttings) gir oljeselskapene bedre tilgang på data som kan resultere i økte funnrater, samt sikrere og billigere boreoperasjoner.

    I Norge sørger Norsk olje og gass for at 700 000 borkaksprøver fra 1 900 brønner blir vasket og digitalisert. Dette arbeidet skal være ferdigstilt sommeren 2022.

    Geo365.no: En storstilt dugnad

    Cawthorne vil i sitt foredrag forklare hvordan de nye dataene også kan utnyttes for å undersøke potensialet for CO2-lagring.

    Han vil vise en casestudie fra den britiske delen av Nordsjøen der borkaksprøver har blitt samlet gjennom hele den stratigrafiske seksjonen og hvordan det gir ny innsikt i potensielle CO2-lagre.

    Sesjonen Geoscience & Technology in the Energy Transition starter torsdag 7. april klokken 14.00.

    Related Posts

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    juni 23, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    januar 19, 2026

    Mer enn olje og gass

    desember 22, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    There’s metals in them hills
    Jul 07, 2026

    There’s metals in them hills

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet
    Jul 02, 2026

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Jun 30, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Jun 26, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser
    Jun 24, 2026

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser

    North Slope leasing, exploration, and development
    Jul 07, 2026

    North Slope leasing, exploration, and development

    Storing heat in basement rocks
    Jul 06, 2026

    Storing heat in basement rocks

    The end of the expat – the end of an era?
    Jul 03, 2026

    The end of the expat – the end of an era?

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition
    Jul 03, 2026

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition

    Oil-water contacts don’t exist
    Jul 02, 2026

    Oil-water contacts don’t exist

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.