Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Digitalisering i det grønne skiftet
    Aktuelt

    Digitalisering i det grønne skiftet

    Av Ronny Setsåapril 1, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Tre foredrag under DIGEX 2022-konferansen vil vise hvordan digitalisering kan bidra innen feltene geotermisk energi, planlegging av vindparker og evaluering av potensielle CO2-lagre.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det pågår en digitalisering av olje- og gassbransjen. Maskinlæring, kunstig intelligens, bedre verktøy og mer flyt og økt tilgjengelighet av data kan hjelpe letegeologene å gjøre en bedre jobb.

    Under den kommende DIGEX 2022-konferansen i Stavanger i april, vil et titalls selskaper presentere sine ideer, erfaringer og løsninger hva gjelder digitalisering innen geovitenskapene.

    De fleste foredragene fokuserer på olje- og gassbransjen, men én sesjon er viet til geovitenskapens og teknologiens rolle i det grønne skiftet.

    Blant foredragsholderne finner vi Ariel Almendral-Vazquez (Norsk Regnesentral), Marie Lefranc (Schlumberger) og Jack Cawthorne (Rockwash Geodata) som vil belyse ulike casestudier der digitalisering på ulike måter brukes for økt forståelse av undergrunnen.

    DIGEX 2022

    Clarion Hotel Air, Stavanger

    5. – 7. april 2022

    PROGRAM OG REGISTERING

    Geotermisk energi

    Olje- og gassbransjen har gjennom to årtier utviklet automatiske arbeidsflytrutiner for å beskrive usikkerhet i undergrunnen. Almendral-Vazquez vil fortelle hvordan kunnskap herfra kan overføres til undersøkelser av geotermiske reservoarer, og hvilke utfordringer som kan dukke opp.

    Det koster å bore geotermiske brønner, og forbedret kunnskap om forholdene i undergrunnen er derfor avgjørende for å bedre kunne utnytte denne grønne og stabile energikilden.

    Vindkraft

    Også foredraget til Lefranc omhandler kunnskapsoverføring fra olje- og gassbransjen. Du vil få høre mer om hvordan maskiner kan tolke brønnlogger og modellere stratigrafien i undergrunnen.

    Dette er løsninger som også kan brukes i forbindelse med planlegging av offshore vindkraftparker. Lefranc og kolleger har testet metodene på datasett fra blant annet Nederland, Nordsjøen, Australia, Ghana og Thailand.

    CO2-lagring

    Digitalisering av borkaks (cuttings) gir oljeselskapene bedre tilgang på data som kan resultere i økte funnrater, samt sikrere og billigere boreoperasjoner.

    I Norge sørger Norsk olje og gass for at 700 000 borkaksprøver fra 1 900 brønner blir vasket og digitalisert. Dette arbeidet skal være ferdigstilt sommeren 2022.

    Geo365.no: En storstilt dugnad

    Cawthorne vil i sitt foredrag forklare hvordan de nye dataene også kan utnyttes for å undersøke potensialet for CO2-lagring.

    Han vil vise en casestudie fra den britiske delen av Nordsjøen der borkaksprøver har blitt samlet gjennom hele den stratigrafiske seksjonen og hvordan det gir ny innsikt i potensielle CO2-lagre.

    Sesjonen Geoscience & Technology in the Energy Transition starter torsdag 7. april klokken 14.00.

    RELATERTE SAKER

    Harald Brekke er død

    mai 15, 2025

    Seismiske data avslører krigshandlinger

    mai 7, 2025

    Gullprisen til himmels

    april 23, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko
    Jun 05, 2025

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens
    Jun 04, 2025

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2
    Jun 03, 2025

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd
    Jun 03, 2025

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd

    Da Drammen eksploderte
    Jun 02, 2025

    Da Drammen eksploderte

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.