Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Diskuterer Åknes-drenering
    Aktuelt

    Diskuterer Åknes-drenering

    Av Ingvild Carstensjanuar 25, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Over helgen møtes raseksperter i Oslo for å utveksle kunnskap og erfaringer om drenering av fjell.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Til sommeren skal NVE sette igang de første undersøkelsene for en eventuell drenering av det rasutsatte området på Åkneset.
    Fra arkivet:
    Norges farligste trussel
    Et unikt eksperiment

    Åkneset
    Den ustabile fjellsiden ved Åknes ligger på vestsida av Sunnylvsfjorden, 200-900 moh., 15 km sør for Stranda og 55 km sørøst for Ålesund. Den ustabile delen av fjellsida dekker et areal i underkant av 1 km2. Volumet er estimert til maksimum 54 mill. m3
    Et skred kan ramme inntil 10 kommuner i Storfjordregionen. Hellesylt og Geiranger er de mest utsatte bygdene med flodbølger som kan rekke 70-80 høydemeter opp på land.
    Fire kommunesentre kan bli hardt rammet: Stranda, Sylte/Norddal, Stordal og Sjøholt/Ørskog, men bølgene kan gjøre skade lenger utover i fjordsystemet – mot Skodje, Sykkylven, Ålesund, Sula, Hareid og Ørsta. Flere veier og ferjesamband ligger innenfor faresonen.
    Boringer har dokumentert at de aktive deformasjonene finner sted minst ned til 80 m under overflaten. De øvre 40-55 m av fjellet er drenert, mens fjellet er mettet av grunnvann lenger nede. Bevegelsene varierer fra under én cm pr år i den østlige og nedre delen av fjellsida, til 5-7 cm pr år i den øvre, vestlige delen. Hele det løse fjellpartiet kan gå ut i ett skred, men mest sannsynlig er et skred fra den mest aktive flanken i den øvre og vestlige delen av den ustabile fjellformasjonen. Et slikt skred kan få et volum på 10-12 mill. m3, det vil si 3-4 ganger større enn Tafjordskredet i 1934.
    På Åknes blir det brukt totalstasjon, GPS, laser, strekkstag, radar mot reflektor, radar mot terreng, borehullsinstrument (DMS), elektroniske vater, seismiske sensorer, meteorologisk stasjon samt Web-kamera for å måle bevegelse.

    NVE – Åknes
    Les saken på nrk.no

    RELATERTE SAKER

    Et verktøy som har forandret verden

    august 22, 2025

    Platebevegelser ga massive jordskjelv

    juli 30, 2025

    Iverksetter overvåkning

    juli 15, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Nådde Nordpolen 
    Sep 09, 2025

    Nådde Nordpolen 

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 
    Sep 05, 2025

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 

    Ny storsatsing i Polhavet
    Sep 03, 2025

    Ny storsatsing i Polhavet

    Sølv: Akersberget
    Sep 01, 2025

    Sølv: Akersberget

    Arktisk forskning for barn
    Aug 28, 2025

    Arktisk forskning for barn

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.