Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » En fremtid med olje
    Olje og gass

    En fremtid med olje

    Av Halfdan Carstensmai 18, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det er veldig langt mot nord. Usikkerheten er stor. Men troen er der.
    Teamet som presenterte rapporten denne uka. De presiserte alle at rapporten er et produkt fra et betydelig antall medarbeidere i Oljedirektoratet. Fra venstre: Abril Ramirez, Espen Simonstad, Rune Mattingsdal, Sissel Eriksen og Lars Jensen. Foto: Halfdan Carstens

    Teamet som presenterte rapporten denne uka. De presiserte alle at rapporten er et produkt fra et betydelig antall medarbeidere i Oljedirektoratet. Fra venstre: Abril Ramirez, Espen Simonstad, Rune Mattingsdal, Sissel Eriksen og Lars Jensen. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Oljedirektoratet har nylig kommet med et optimistisk estimat for de uoppdagede ressursene lengst nordøst i Barentshavet. Området er ikke åpnet for petroleumsvirksomhet.
    Ressursene i området er anslått til nærmere 9 milliarder fat oljeekvivalenter. Som slettes ikke er til å kimse av. Det tilsvarer nesten 2 Statfjord-felt, og er – i hht. Oljedirektoratet – like mye som 14 Johan Castberg-felt, og mer enn fem ganger Snøhvit-feltet. Det er likevel betydelig mindre enn hva som finnes i Nordsjøen, der de totale ressursene (produsert, reserver, felt, funn, uoppdagede) er hele 33 milliarder fat – 4 til 5 ganger så mye. Sammenligningen er relevant fordi de 2 områdene er omtrent like store (ca. 170 000 km2).
    På den positive siden hører det også med at Oljedirektoratet tror det er mer olje enn gass.

    «Vi kan slå fast at den aller viktigste forutsetningen for å finne olje og/eller gass er til stede langt nord i Barentshavet
    Snorre Olaussen
    Professor i arktisk geologi ved UNIS

    «Tallet er naturligvis usikkert. Det kan vise seg å være lavere eller det kan være mye høyere,» sier oljedirektør Bente Nyland. Det siste liker vi godt, for Oljedirektoratet er kjent for sine nøkterne vurderinger.

    Kart på perm og karbon nivå med de viktigste strukturelementene
    © Oljedirektoratet

    Statoil inngikk i 2012 en strategisk allianse med Rosneft om leting etter olje og gass lengst nord i Barentshavet – Perseevsky – som grenser til det området som Oljedirektoratet har evaluert (GEO 04/2012). Rett i sør inngikk Eni en lignende avtale med Rosneft.

    GEO 04/2012: «Mye godt nytt for Statoil»

    Barentshavet nord – rapporten er tilgjengelig

    RELATERTE SAKER

    Varsler fellesutbygging i Fram-området

    juni 27, 2025

    Milliardprospekt boret tørt

    juni 25, 2025

    Mer å hente fra PL 001

    juni 24, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    The future of deep-sea mining
    Jun 26, 2025

    The future of deep-sea mining

    Et hav av data
    Jun 26, 2025

    Et hav av data

    Vinneren er kåret
    Jun 24, 2025

    Vinneren er kåret

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.