Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » En tur i gamle steiner
    Olje og gass

    En tur i gamle steiner

    Av Halfdan Carstensapril 5, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det dreier seg egentlig om bergarter på norsk sokkel, men de som er interessert kan få et lite innblikk i Oslofeltets kambro-siluravsetninger.
    Her ser vi geologer og geofysikere på en vandring langs stranden nedenfor Scandic Fornebu. I gangavstand fra hotellet forteller Morten Bergan om Oslofeltets kambro-silurbergarter. Men hvor mange geovitere har vi i Norge, og hvor jobber de? Ingen vet. Foto: Halfdan Carstens

    Her ser vi geologer og geofysikere på en vandring langs stranden nedenfor Scandic Fornebu. I gangavstand fra hotellet forteller Morten Bergan om Oslofeltets kambro-silurbergarter. Men hvor mange geovitere har vi i Norge, og hvor jobber de? Ingen vet. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Etter første dag på konferansen NCS-Exploration (Recent Advances in Petroleum Exploration) vil Morten Bergan da deltakerne med på en tur langs fjorden rett nedenfor hotellet der møtet holdes.

    For 6. gang vil Bergan være guide for alle dem som ønsker å lære litt mer om Oslofeltets «rariteter» generelt og lokal geologi spesielt . Med oppvekst på Snarøya noen få steinkast unna konferansehotellet, og med spesialkunnskaper i botanikk, ornitologi, økologi så vel som geologi, er han et naturlig valg. Det hjelper godt at han elsker å formidle. Dessuten har han mye å fortelle. Kunnskapsbanken er velfylt.

    GEO 03/2018: Da hobbeyn kom til god nytte.
    I mai blir det igjen ekskursjon i vannkanten. Ekskursjonslederen har bred erfaring som sedimentolog og vil trekke paralleller med norsk sokkel og oppmuntre til diskusjoner om blant annet avsetningsmiljø. Under spaserturen vil deltakerne også bli gjort oppmerksom på formasjonsgrenser, inkonformiteter, folder, forkastninger så vel som intrusjoner. Det litt spesielle er hvordan foldene gjør at man vandrer både oppover og nedover i lagrekken. Foto: Halfdan Carstens

    NSC Exploration – May 21/22, Fornebu – Program

     

     

    RELATERTE SAKER

    Kjøper norsk geoprogramvareselskap

    juli 30, 2025

    Tilbakeslag i gassprovins

    juli 25, 2025

    Suksess med presisjonsboring

    juli 17, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Platebevegelser ga massive jordskjelv
    Jul 30, 2025

    Platebevegelser ga massive jordskjelv

    Har beveget seg 2,5 meter
    Jul 29, 2025

    Har beveget seg 2,5 meter

    Planlegger ubemannet tokt i Nordsjøen
    Jul 29, 2025

    Planlegger ubemannet tokt i Nordsjøen

    Sørøst-Grønland stiger raskere enn resten av øya 
    Jul 25, 2025

    Sørøst-Grønland stiger raskere enn resten av øya 

    Slik så Norge ut i kambrium
    Jul 21, 2025

    Slik så Norge ut i kambrium

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.