Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    You are at:Home » Ett skritt nærmere målet
    Bergindustri

    Ett skritt nærmere målet

    By Halfdan Carstensapril 18, 2014
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Bergindustrien er en ganske forskningsumoden bransje. Nå jobbes det intenst med å bygge et fundament som skal hjelpe den til å stå frem som moderne, miljøvennlig og fremtidsrettet.
    Pengene til Minforsk sitter ikke løst, men jeg oppfatter at både våre og industriens argumenter blir lyttet til, og Jack Ødegård i SINTEF Materialer og kjemi har fortsatt tro på bevilgninger til Minforsk etter møtet med Nærings- og handelsminister Trond Giske i begynnelsen av mars. Foto: Halfdan Carstens
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Statsråd Trond Giske og stortingsrepresentant Arne L. Haugen, medlem i Næringskomiteen, har nettopp dratt[1]. Det er tid for oppsummering.

    – Jeg er egentlig godt fornøyd, konkluderer forskningsdirektør Jack Ødegård i SINTEF Materialer og kjemi.

    Riktig nok har han ikke fått noe konkret løfte om bevilgninger til forskningsprogrammet Minforsk (GEO 08/2011; “Et steg mot gamle høyder”), men han føler seg trygg på at statsråden har fått med seg beskjeden han ønsket å gi: Bergindustriens fremtid her i landet er helt avhengig av at det satses på forskning og utdanning. Og da er det helt nødvendig at staten er med og drar lasset.

    Nordisk i første omgang

    Bakgrunnen for møtet tidlig i mars var at regjeringen jobber med en mineralstrategi. I den sammenheng er det eksplisitt sagt at FoU og kompetanse er et av fem hovedområder det skal satses på.

    – Vi fikk bekreftet at disse temaene vil være en del av mineralstrategien, forteller Ødegård.

    Statsrådens møte med SINTEF, samt NGU, NTNU og Direktoratet for mineralforvaltning, var å betrakte som et dialogmøte. Temaet var mineraler, mineralstrategi, samt FoU og kompetanseutvikling.

    – I invitasjonen til møtet påpekte vi behovet for og betydningen av prioriterte virkemidler for næringsrettet FoU, fremhever Ødegård.

    Ødegård minner om at bergindustrien ikke har deltatt i noe mineralrelatert forskningsprogram siden NORMIN ble avsluttet i 1996.

    – Hvis Norge skal holde tritt med de sterke internasjonale utviklingstrekkene i denne næringen, er det helt avgjørende at vi har en nasjonal FoU-strategi, påpeker han.

    Forskningsdirektøren ønsker å bygge sterke miljøer slik at de norske forskningsmiljøene også kan være spillere i den internasjonale forskningsverdenen.

    – Det vil være nærliggende å knytte allianser med universiteter og forskningsinstitusjoner blant de nordiske landene. Sterke bånd til Sverige og Finland hører med her.

    – Men vi vil også aktivt søke samarbeid i EU og med andre sterke mineralprovinser som Australia og Canada, sier Ødegård.

    Forskningsrådet blir utfordret

    Møtet med kompetanseinstitusjonene i Trondheim tidlig i mars avklarte at Nærings- og handelsdepartementet ikke har konkludert med en egen bevilgning til Minforsk.

    – Norges forskningsråd blir utfordret til å finne penger i sitt budsjett. Det er det myndighetene vil, forteller Ødegård.

    – Vi forstår det slik at dette er en prioritert sak for Forskningsrådet, men at det foreløpig ikke er tatt noen endelig beslutning om og eventuelt hvor store midler som skal bevilges for neste år.

    Ødegård vet også at Forskningsrådet tar jobben alvorlig. Egen kunnskapsinnhenting er et ledd i dette. Derfor er det allerede avholdt et dialogmøte med landets forskningsinstitusjoner som måtte ha noe å bidra med, og forskningsbyråkratene har planlagt et eget dialogmøte med industrien.

    –  Dette er en form for kvalitetssikring, og så langt har jeg et inntrykk av at Forskningsrådet er godt motivert for å få dette til, avslutter Jack Ødegård.

    Forskningsrådet vil ha sin innstilling til budsjettet for 2013 klart innen utgangen av mai.

    Pengene til Minforsk sitter ikke løst, men jeg oppfatter at både våre og industriens argumenter blir lyttet til, og Jack Ødegård i SINTEF Materialer og kjemi har fortsatt tro på bevilgninger til Minforsk etter møtet med Nærings- og handelsminister Trond Giske i begynnelsen av mars. Foto: Halfdan Carstens
    Pengene til Minforsk sitter ikke løst, men jeg oppfatter at både våre og industriens argumenter blir lyttet til, og Jack Ødegård i SINTEF Materialer og kjemi har fortsatt tro på bevilgninger til Minforsk etter møtet med Nærings- og handelsminister Trond Giske i begynnelsen av mars. Foto: Halfdan Carstens

    [1] Med i følge var også kommunikasjonssjef Anne Cecilie Lund, ekspedisjonssjef Kjerstin Spjøtvoll, Forsknings- og innovasjonsavdelingen, seniorrådgiver Kari Rossum, Forsknings og innovasjonsavdelingen, Seksjon for forskning og teknologiutvikling samt rådgiver Erlend Opstad, Næringspolitisk avdeling, Seksjon for bransjer og miljø.

    Related Posts

    Hva bygger vi med hvis stein blir mangelvare?

    oktober 10, 2025

    Byggeråstoff: Rogaland topper listen

    oktober 8, 2025

    Ny mulighet for norske mineralprosjekter

    oktober 6, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Gull: Eidsvoll
    Oct 08, 2025

    Gull: Eidsvoll

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»
    Oct 07, 2025

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt
    Oct 03, 2025

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt

    Fjell som glir på skjulte glidesoner
    Oct 01, 2025

    Fjell som glir på skjulte glidesoner

    Havnivåstigning rammer ulikt
    Sep 29, 2025

    Havnivåstigning rammer ulikt

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.