Systematisk leting etter relativt små volumer kan lønne seg. Et perfekt eksempel på dette er Equinor og partnerne DNO, Idemitsu, Petoro, Vår Energi og Wellesley som har gjort en betydelig leteinnsats i området som gjerne forkortes FANTA (Fram and North of Troll area) i den nordlige delen av Nordsjøen.

Tom Dreyer, Subsurface Manager i Equinor, uttalte på en konferanse i 2021 at selv et funn på 5 millioner fat oljeekvivalenter (MMboe) kan være økonomisk drivverdig om det ligger nært infrastruktur.
Geo365.no: Suksess med nærfeltleting
I løpet av de siste par årene har Dreyer og partnerne funnet mer enn 265 MMboe utvinnbare ressurser fordelt på fem funn; Echino Sør (83 MMboe), Swisher (23 MMboe), Røver Nord (41 MMboe) Blasto (92 MMboe) og Toppand (26 MMboe).
Selv om den systematiske letingen med rette kan kalles infrastruktur-drevet, som gjerne anses som «kjedelig», er det verdt å merke seg at både ny teknologi og evnen og viljen til å utfordre gamle geologiske konsepter har vært nøkkelen til letesuksessen.
Ett eksempel på bruk av ny teknologi er funnet av Blasto i mars 2021. 4D seismiske data som ble samlet inn for å overvåke væskemigrasjonen ved Troll lot leteteamet identifisere endringer i impedansen (tetthet ganger hastighet på seismiske bølger), i området rundt feltet. Én av endringene ble utnyttet for å siden de-riske Blasto-prospektet, noe som igjen muliggjorde leteboringen som gav funn.
Den systematiske tilnærmingen til leteinnsatsen i FANTA fortjener anerkjennelse. Det er årsaken til at GeoPublishing og Wittemann E&P Consulting gir Equinor hedersbetegnelsen Explorer of the Year 2021.
Les mer om bakgrunnen for kåringen på expronews.com
Du kan også lese hele artikkelen i GEO 2022. Bestill ditt eksemplar her