Brønn 35/11-1S (Stovegolvet) midt i Stordbassenget – 55 km sør for Trollfeltet – var tørr. Men ifølge Oljedirektoratets pressemelding ble det påvist reservoar i både Statfjordgruppen, Sognefjordformasjonen og Fensfjordformasjonen.
Hensikten med brønnen var også, ifølge Oljedirektoratet, å undersøke kildebergartspotensialet i denne delen av Stordbassenget. Dette blir imidlertid ikke kommentert i pressemeldingen. Likefult er det dette som er spesielt interessant. Uten moden øvre jura kilde er det rimelig å anta at videre utforskning avhengig av paleozoisk kildebergart.
Se også expronews.com: «No luck for Equinor in the Stord Basin«.
Brønnen ble boret til et vertikalt dyp på 3135 meter og avsluttet i nedre del av Statfjordgruppen.
![var rnd = window.rnd || Math.floor(Math.random()*10e6);
var pid980600 = window.pid980600 || rnd;
var plc980600 = window.plc980600 || 0;
var abkw = window.abkw || '';
var absrc = 'https://servedbyadbutler.com/adserve/;ID=188736;size=0x0;setID=980600;type=js;sw='+screen.width+';sh='+screen.height+';spr='+window.devicePixelRatio+';kw='+abkw+';pid='+pid980600+';place='+(plc980600++)+';rnd='+rnd+'';
var _absrc = absrc.split("type=js"); absrc = _absrc[0] + 'type=js;referrer=' + encodeURIComponent(document.location.href) + _absrc[1];
document.write('');
Fant reservoar, men ikke olje](https://geo365.no/wp-content/uploads/2021/07/Stovegolvet-1024x682.png)
1 kommentar
Nu er det vist på tide at alle innser at det ikke finnes modne kildebergarter i Stortbassenget. Heller ikke ‘alternative’ kildebergarter i trias eller eldre sedimenter. Vi få håpe de brukbare reservoar senere kan brukes til CO2 lagring.