Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Forventer raskere opptrapping
    Olje og gass

    Forventer raskere opptrapping

    Av Ronny Setsåmars 30, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Equinor melder at Johan Sverdrup raskere kan nå platåproduksjonen, som har blitt oppgradert fra 440 000 til 470 000 fat per dag.

    Foto: Kjetil Eide / Equinor

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Johan Sverdrup-feltet i Nordsjøen forventes å nå platåproduksjon for første fase tidlig i mai, raskere enn ventet. Dette skriver Equinor i en pressemelding.

    – Siden oppstart har vi hatt en veldig god og stabil produksjon fra feltet, og brønnene har produsert bedre enn forventet. Vi er i ferd med å ferdigstille den tiende brønnen, og dette arbeidet går veldig godt. Dette bidrar til større produksjon raskere enn tidligere forventet, sier Rune Nedregaard, driftsdirektør for Johan Sverdup.

    Det var tidligere forventet at platåproduksjonen ville nås i løpet av sommeren. Ved utgangen av mars var produksjonen allerede over 430 000 fat olje per dag.

    – I tillegg forventer vi å øke kapasiteten i anlegget, noe som betyr at platåproduksjon går fra tidligere antatt 440.000 til rundt 470.000 fat olje daglig, fortsetter Nedregaard.

    Johan Sverdrup startet produksjonen 5. oktober 2019. Balanseprisen for full feltutbygging er under 20 dollar per fat, og forventede driftskostnader er under 2 dollar per fat.

    – Johan Sverdrup har svært lave produksjonskostnader. Det gjør at feltet bidrar med sterk kontantstrøm også i perioder med lave priser slik vi ser nå, sier Nedregaard.

    Feltet forventes å produsere 690.000 fat olje per dag når det produserer for fullt.  De forventede utvinnbare reservene i feltet er 2,7 milliarder fat oljeekvivalenter. Ambisjonen for feltet er å oppnå en utvinningsgrad over 70 prosent.

    Equinor er operatør (42,63 %), partnere er Lundin Norway (20 %), Petoro (17,36 %) Aker BP (11,57 %) og Total (8,44 %).

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    A blueprint for Norwegian sulfide exploration
    May 23, 2025

    A blueprint for Norwegian sulfide exploration

    Advarer om vårflom
    May 21, 2025

    Advarer om vårflom

    Elektrisitet kan bekjempe kysterosjon 
    May 20, 2025

    Elektrisitet kan bekjempe kysterosjon 

    Grønland eller Grønnland: Hva skjer med innlandsisen under global oppvarming?
    May 16, 2025

    Grønland eller Grønnland: Hva skjer med innlandsisen under global oppvarming?

    Hva klimaendringene kan fortelle oss om istidene
    May 16, 2025

    Hva klimaendringene kan fortelle oss om istidene

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.