Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Frigitt seismikk gir letemuligheter
    Olje og gass

    Frigitt seismikk gir letemuligheter

    By Ronny Setsåjuni 6, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    De søkbare arealene i forhåndsdefinerte områder i Barentshavet er godt dekket av frigitte data, opplyser Sokkeldirektoratet.

    Seismisk linje fra det 3D seismiske datasettet FIN13 (Finnmarksplattformen). Se linjen i sin helhet lenger ned i artikkelen. Kilde: Sokkeldirektoratet

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I mai lyste Energidepartementet ut den årlige konsesjonsrunden på norsk sokkel TFO 2024. TFO (Tildeling i forhåndsdefinerte områder) omfatter størstedelen av de tilgjengelige leteområdene.

    I årets TFO ble området utvidet med hele 37 blokker i Barentshavet (sørøst på Finnmarksplattformen).

    Sokkeldirektoratet opplyser at TFO-arealet i Barentshavet har god dekning av 2D og 3D seismiske data, hvorav mye har blitt frigitt i løpet av de seneste fem årene. Omfanget av de ferske datasettene er presentert i figurene under.

    Oversikt over frigitte 3D seismiske data de siste fem årene. Kilde: Sokkeldirektoratet
    Oversikt over frigitte 2D seismiske data de siste fem årene. Kilde: Sokkeldirektoratet

    Som nevnt omfatter det utvidede området Finnmarksplatformen, og Sokkeldirektoratet bemerker at det her finnes «flere spennende letemodeller som kan kartlegges for videre prospektering».

    Eksempelet er en seismisk linje fra et frigitt 3D-datasett som viser forkastningsstrukturer på grunnfjellsnivå med mulige strukturelle og stratigrafiske feller, samt overliggende spikulitter, som regnes som reservoar i Barentshavet. Sokkeldirektoratet mener de påviste letemodellene i Billefjordengruppen og Røyeformasjonen er umodne og lite undersøkt.

    Umodent og lite utforsket: Seismisk linje fra det 3D seismiske datasettet FIN13 (Finnmarksplattformen). Kilde: Sokkeldirektoratet

    Gassforekomsten Lupa er det største funnet på Finnmarksplattformen og var også det største funnet på norsk sokkel i 2022. Da Sokkeldirektoratet presenterte Sokkelåret 2023 i januar i år, forventet de at vi vil se rundt ti letebrønner i Barentshavet i år.

    Related Posts

    Markant støtte til Norges største næring

    januar 14, 2026

    Et (relativt) godt leteår

    januar 11, 2026

    Gamle felter får nytt liv

    januar 5, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Symbolet på evig liv
    Dec 31, 2025

    Symbolet på evig liv

    Årets sokkelkart
    Dec 30, 2025

    Årets sokkelkart

    Producing more by producing less
    Jan 14, 2026

    Producing more by producing less

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean
    Jan 13, 2026

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff
    Jan 12, 2026

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff

    Going deeper for salt mining
    Jan 09, 2026

    Going deeper for salt mining

    Being smart with data
    Jan 08, 2026

    Being smart with data

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.