Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Frontrunnere i teknologiutvikling
    Olje og gass

    Frontrunnere i teknologiutvikling

    Av Halfdan Carstensnovember 18, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    OG21 innførte i år prisen "OG21 Technology Champion" for å hedre enkeltpersoner som har vært avgjørende for at ny teknologi raskt blir tatt i bruk.
    Bjørn Rudshaug i Equinor og Karl Johnny Hersvik (t.h.) i Aker BP er de første vinnerne av den nye prisen "OG21 Technology Champion". Olje- og energiminister Kjell-Børge Freiberg (t.v.) stod for utdelingen Foto: Halfdan Carstens

    Bjørn Rudshaug i Equinor og Karl Johnny Hersvik (t.h.) i Aker BP er de første vinnerne av den nye prisen "OG21 Technology Champion". Olje- og energiminister Kjell-Børge Freiberg (t.v.) stod for utdelingen Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Suksessen innen teknologiutvikling skyldes ofte enkeltpersoner i ledelsen eller på andre nivåer i organisasjonen, som står på for at ny teknologi skal tas i bruk, og det er disse OG21 vil hedre med den nye prisen med det flotte navnet “OG21 Technology Champion”.

    Prisen ble delt ut på OG21-forum i november, og olje- og energiministeren delte ut diplom og blomster.

    Bjørn Rudshaug, prosjektleder i Equinor, fikk prisen for sin rolle i utvikling av Automatic Drilling Control på borerigger. Teknologien er med på å digitalisere boreprosessen og muliggjør integrering med reservoar- og geologimodeller. ADC fører til raskere boring, bedre beslutninger, økt produktivitet, færre menneskelige feil, redusert bemanning og økt sikkerhet.

    Karl Johnny Hersvik, adm. direktør i Aker BP, fikk prisen for å ha skapt en digitaliseringskultur i Aker BP gjennom digitalisering på Ivar Aasen-feltet. Hersvik har også ifølge juryen vært sentral i etableringen av Cognite, et nytt selskap som tilbyr en dataplattform for både oljeindustrien og andre industrier, og han har vært en pådriver for digitalisering i norsk petroleumsindustri.

    Roy Ruså i Petoro ledet i år priskomiteen.

    #DIGEX 2020

    RELATERTE SAKER

    Kjøper norsk geoprogramvareselskap

    juli 30, 2025

    Tilbakeslag i gassprovins

    juli 25, 2025

    Suksess med presisjonsboring

    juli 17, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Platebevegelser ga massive jordskjelv
    Jul 30, 2025

    Platebevegelser ga massive jordskjelv

    Har beveget seg 2,5 meter
    Jul 29, 2025

    Har beveget seg 2,5 meter

    Planlegger ubemannet tokt i Nordsjøen
    Jul 29, 2025

    Planlegger ubemannet tokt i Nordsjøen

    Sørøst-Grønland stiger raskere enn resten av øya 
    Jul 25, 2025

    Sørøst-Grønland stiger raskere enn resten av øya 

    Slik så Norge ut i kambrium
    Jul 21, 2025

    Slik så Norge ut i kambrium

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.