Nedre Romerike Vannverk leverer drikkevann til ca. 160 000 mennesker i de seks kommunene Fet, Sørum, Nittedal, Lørenskog, Rælingen og Skedsmo.
Vanninntaket er i Glomma ved Sørumsand, og herfra pumpes vannet opp ca. 120 høydemeter og deretter videre gjennom en 3,6 kilometer lang tunnel frem til vannbehandlingsanlegget i Hauglifjell.
To steder inne i tunnelen har det gått ras, og Norges Geotekniske Institutt (NGI) har kartlagt faren for fremtidige ras og gitt råd om sikringstiltak.
– Det er naturlige årsaker til rasene. Oppe i dagen ser vi sprekksoner i berggrunnen i to ulike retninger. Der hvor disse krysser hverandre har det enten gått ras i tunnelen allerede eller det er fare for ras, forklarer Bahman Bohloli, som er seniorspesialist i bergmekanikk i en sak på ngi.no.
Sammen med tre kolleger befarte Bohloli tunnelen denne våren. Konklusjonen er at om lag 150 kubikkmeter masse står i fare for å rase ut.
Anbefalingene går kort fortalt ut på betongstøping av flere partier, sikring med armerte stålbuer, samt bruk av sikringsbolter.
Dette arbeidet er forventet å starte i 2019 når tunnelen kan tørrlegges.
![var rnd = window.rnd || Math.floor(Math.random()*10e6);
var pid980600 = window.pid980600 || rnd;
var plc980600 = window.plc980600 || 0;
var abkw = window.abkw || '';
var absrc = 'https://servedbyadbutler.com/adserve/;ID=188736;size=0x0;setID=980600;type=js;sw='+screen.width+';sh='+screen.height+';spr='+window.devicePixelRatio+';kw='+abkw+';pid='+pid980600+';place='+(plc980600++)+';rnd='+rnd+'';
var _absrc = absrc.split("type=js"); absrc = _absrc[0] + 'type=js;referrer=' + encodeURIComponent(document.location.href) + _absrc[1];
document.write('');
Rasfare i drikkevannstunnel](https://geo365.no/wp-content/uploads/2017/11/711_Sikrer-drikkevannsforsyningen-650x433.jpg)
Foto: NGI
Foto: NGI
Add A Comment