Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Halvveis der for Nord-Norges største veiprosjekt
    Anlegg og infrastruktur

    Halvveis der for Nord-Norges største veiprosjekt

    Hålogalandsvegen, bestående av 82 km vei, 27 km tunneler og 22 broer, er 50 prosent ferdig og foran tidsskjema.
    By Ronny Setsåseptember 30, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    E10 i retning Lofastkrysset. Foto: Tomas Rolland / Statens vegvesen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    To år etter at samferdselsminister Jon-Ivar Nygård tok det første spadetaket, er Nord-Norges største veiprosjekt, OPS Hålogalandsvegen, 50 prosent ferdig, melder Statens vegvesen.

    – Vi er svært fornøyde med fremdriften som er oppnådd så langt i prosjektet. Effektiv planlegging, tett samarbeid mellom alle parter og dyktige team har vært avgjørende for den gode fremdriften, forteller Reidar Johansen, prosjektsjef i Statens vegvesen.

    Prosjektet, et offentlig-privat samarbeid (OPS), omfatter utbygging av riksvegnettet mellom Sortland, Kvæfjord, Lødingen, Tjeldsund og Harstad, som en del av E10 Hålogalandsvegen.

    Målet er økt fremkommelighet, bedre trafikksikkerhet og en reisetidsreduksjon på 39 minutter. Utbyggingen omfatter strekningene:

    • rv. 85 fra Sigerfjordtunnelen til Gullesfjordbotn
    • E10 fra Gullesfjordbotn til Tjeldsund bru
    • rv. 83 fra Tjeldsundbrua til Fauskevåg
    • rv. 85 fra Kåringen til Fiskefjord

    Totalt bygges 82 km ny vei, hvorav 35 km følger dagens trasé og 20 km er ny trasé. 27 km av veien går gjennom syv tunneler.

    Statens vegvesen inngikk OPS-kontrakten med Skanska Norge i 2023, som har med seg Multiconsult, Aas-Jakobsen, Hæhre Entreprenør og Svevia Norge. Så langt er 2,7 millioner arbeidstimer lagt ned, og over 900 ansatte jobber i rotasjon.

    – Tunneldrivvingen er 85 prosent ferdig. Det vil si at 23 000 av totalt 27 000 meter tunnel er ferdig drevet, og det er gjennomslag i 2 av prosjektets 7 tunneler. Av totalt 55 kilometer vei i dagen er 40 prosent ferdig. Vi har fått på plass 45 prosent av alle konstruksjonene, blant annet flere av strekningens 22 broer. Det gir totalt en ferdiggrad på 50 prosent. Det er vi veldig stolte av, oppsummerer Are Eliassen, prosjektdirektør i Skanska Norge.

    Kilde: Statens vegvesen

    Prosjektet, med en prislapp på 9,2 milliarder kroner og delvis bompengefinansiering, har en planlagt byggetid på 5,5 år og forventes ferdig sent i 2028. Men med et halvferdig prosjekt etter kun to år, øyner partene håp om raskere ferdigstillelse.

    – Det er for tidlig å si om vi kan fremskynde åpningsdato for hele anlegget. Men det ligger i kortene at vi kan få tidligere åpning av ulike delstrekninger, dersom den høye fremdriften fortsetter, påpeker Johansen.

    Offisiell åpning av prosjektets første ferdige delstrekning, Kåringskrysset, fant sted 17. september.

    Related Posts

    Skipstunnelen skal realiseres

    juni 9, 2026

    Nattestenger Lærdalstunnelen i to år

    mai 11, 2026

    For et tryggere Svalbard

    mars 23, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser
    Jun 24, 2026

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser

    Slik så Norge ut i perm
    Jun 19, 2026

    Slik så Norge ut i perm

    Meteorittkrater: Ritland
    Jun 15, 2026

    Meteorittkrater: Ritland

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris
    Jun 11, 2026

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen
    Jun 08, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    Halo oils, tight-rock saturation, and production allocation: What the North American playbook can and can’t tell the next set of unconventional basins
    Jun 24, 2026

    Halo oils, tight-rock saturation, and production allocation: What the North American playbook can and can’t tell the next set of unconventional basins

    Frac hit – how does it work?
    Jun 23, 2026

    Frac hit – how does it work?

    If automation and AI are progressing in the way they are, we surely need fewer geologists – not more
    Jun 22, 2026

    If automation and AI are progressing in the way they are, we surely need fewer geologists – not more

    No B without A
    Jun 22, 2026

    No B without A

    Mid Atlantic ocean floor at outcrop
    Jun 19, 2026

    Mid Atlantic ocean floor at outcrop

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.