Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ikke lenger energimineral
    Bergindustri

    Ikke lenger energimineral

    By Halfdan Carstensseptember 17, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norsk torv benyttes ikke i energiproduksjon og har falt ut av mineralstatistikken. Men på Andøya finnes en livskraftig bedrift somproduserer veksttorv
    Fra utendørslageret kjøres torva inn i fabrikken hvor den foredles og pakkes. Foto: Halfdan Carstens

    Fra utendørslageret kjøres torva inn i fabrikken hvor den foredles og pakkes. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Andøya er viden kjent for sine enorme myrer i det flate strandflatelandskapet. Siden 1990 har Andøytorv AS drevet på denne ressursen. Bedriften har sju ansatte i tillegg til sesongarbeidere. I 2018 omsatte den for 36 millioner kroner.

    Det øverste laget i myra blir gravd ut, foredlet, pakket og solgt som veksttorv til både det norske og europeiske markedet. Ett gode ved denne ressursen er at den er fri for røtter. Torva som bedriften utvinner er spesielt godt egnet til å fremstille vekstmedier.

    Veksttorv er lite omdannet hvitmosetorv med tilsetning av sand, gjødsel og kalk. I løpet av ett døgn høstes normalt 3 500-5 000 m3 med torv, og utvinningen foregår fra juni til august. Forholdene ligger da til rette for å tørke den våte myra til den får det spesifiserte vanninnholdet.

    Andøytorv skryter selv av at «torv har en unik evne til å holde på fuktighet, og den gode strukturen gir gode vekstvilkår for planter. I tillegg er den ugress-fri og inneholder ingen miljøgifter.»

    Tidligere, da NGU var ansvarlig, inngikk torv som en del av mineralstatistikken («Med energimineraler menes forbindelser som avgir energi ved forbrenning. Olje, gass, kull, oljeskifer og torv hører til disse»). Etter at Direktoratet for mineralforvaltning overtok ansvaret fra og med 2016 er dette endret, slik at kun kull regnes som et energimineral («Harde fakta om mineralnæringen 2016»). Forklaringen er selvsagt at norsk torv ikke inngår i energiproduksjon.

    Svenskene regner deriomot fortsatt torv som et energimineral (Bergverksstatistik 2018).

    Norsk torvproduksjon hadde i 2015 en samlet verdi på 100 millioner kroner.

    Bergverksstatistik 2018, SGU: «Under 2018 uppgick produktionen av torv i Sverige till cirka 3 miljoner kubikmeter. Av dessa var 62 procent energitorv (1,9 miljoner kubikmeter) och 38 procent odlingstorv (1,1 miljoner kubikmeter). Totala energiinnehållet i den torv som producerades under 2018 uppgår till 1,9 TWh. Til sammenligning produserte Norge 3,87 TWh vindkraft i 2018 .

     

    Related Posts

    Europas største har blitt større

    mars 3, 2026

    Varsler boreoffensiv i Sulitjelma

    februar 24, 2026

    Øyner muligheter for restprodukt

    februar 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Zero-waste processing of deep-sea minerals
    Mar 24, 2026

    Zero-waste processing of deep-sea minerals

    Seabed mining – life recovers
    Mar 20, 2026

    Seabed mining – life recovers

    Havet endret seg brått rundt 1950 
    Mar 18, 2026

    Havet endret seg brått rundt 1950 

    A historic milestone
    Mar 14, 2026

    A historic milestone

    The dark oxygen controversy
    Mar 10, 2026

    The dark oxygen controversy

    Most subsurface teams aren’t making the most of their data
    Mar 24, 2026

    Most subsurface teams aren’t making the most of their data

    “It will make you look like a hero”
    Mar 23, 2026

    “It will make you look like a hero”

    Who retires first – me or the field I’m working on?
    Mar 20, 2026

    Who retires first – me or the field I’m working on?

    If plans come to fruition, the Aarhus geothermal project in Denmark may almost deliver what was promised
    Mar 19, 2026

    If plans come to fruition, the Aarhus geothermal project in Denmark may almost deliver what was promised

    A new frontier for Nigeria’s stranded associated gas
    Mar 18, 2026

    A new frontier for Nigeria’s stranded associated gas

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.