Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Kjøper norsk kobberprosjekt
    Bergindustri

    Kjøper norsk kobberprosjekt

    By Ronny Setsåjuni 21, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Canadiske Capella Minerals øker sin tilstedeværelse i gamle, norske gruvedistrikter med en ny intensjonsavtale for Hessjøgruva i Midt-Norge.

    Foto: Hessjøgruva AS

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Capella Minerals’ administrerende direktør Eric Roth uttalte i en børsmelding i april at Hessjøgruva-prosjektet sikrer selskapet en plattform for vekst i Kjøli-distriktet. Både Hessjøgruva AS og lokalsamfunnet vil dra nytte av utviklingen av prosjektet, og leteaktivitetene nyter god støtte i lokalmiljøet.

    Capella Minerals er et canadisk lete- og utvinningsselskap som har flere prosjekter i Canada, Sverige og Finland.

    I tillegg kommer de nå tre prosjektene i Midt-Norge; tidligere Løkken, Kjøli og Hessjø gruver.

    Geo365.no: Norges geologiske skattkiste

    Sistnevnte har tre millioner tonn påviste ressurser med gehalter på 1,7 prosent kobber og 1,4 prosent sink. Kobolt kommer i tillegg, men dette metallet er ikke oppgitt i de historiske analysene.

    Capella vil i tiden fremover prioritere å oppgradere ressursene til bransjestandarden NI 43-101 gjennom flere boringer. Deretter vil de gjøre metallurgisk testarbeid og andre studier relatert til prosjektutvikling.

    Mineraliseringen opptrer som massive sulfidforekomster (Volcanigenic Massive Sulphide, VMS), tilsvarende forekomstene i Løkken og Kjøli. Slike forekomster er for øvrig de eldgamle ekvivalentene til tilsvarende, geologisk unge forekomster som vi blant annet finner på norsk sokkel (Seafloor Massive Sulphides, SMS).

    Geoforskning.no: Malmfabrikkene på havets bunn

    VULKANOGENE MASSIVE SULFIDFOREKOMSTER (VMS-FOREKOMSTER)
    VMS-forekomstene har vært de viktigste når det gjelder metallproduksjon i Trøndelag. Som navnet sier er disse forekomstene knyttet til magmatisk aktivitet og vulkanisme. Forekomstene dannes ved at sirkulerende varmt vann løser opp mineraler i berggrunnen og frakter metaller opp til overflaten der de avsettes som sulfider.

    Sirkulasjonen av vannet som har opprinnelse som havvann får sin energi fra magmatisk aktivitet. Varmt, salt vann har evne til å transportere metallene opp mot havbunnen, der det i møte med det kalde hav- vannet krystalliserer ut. Tilsvarende forekomster av sulfider dannes på havbunnen i dag og har fått navnet «Black Smokers» etter fargen på løsningene som kommer ut.

    Innholdet av de forskjellige metallene i denne type forekomster er avhengig av hvilke bergarter de varme løsningene sirkulerer i, men også faktorer som temperatur på løsningene, saltinnhold, surhetsgrad (pH) og oksygeninnhold (Eh), samt bidrag fra magmatiske bergarter direkte.

    Viktige VMS-forekomster i Trøndelag finnes i Løkkenområdet (Løkken, Høydal, Dragset), Undal ved Berkåk, Rørosdistriktet (Storwartz, Nordgruvefeltet), Ålen-Tydal (Hesjø, Killingdal, Kjøli, Gressli), Meråker-distriktet (Gilså, Lillefjell, Mannfjell, Torsbjørk, Fonnfjell), Ytterøya, Verdaldistriktet (Åkervoll, Mokk, Malså) og Grongdistriktet (Skiftesmyr, Godejord, Finnbu, Skorovas, Visletten, Gjersvik, Joma).
    VMS-forekomstene i Løkkenområdet er tilknyttet grønnstein som er omdannet basalt og er en del av havbunnsskorpen i det gamle Iapetushavet. Slik havbunnsskorpe som er skjøvet opp på land kalles en ofiolitt.

    Forekomster slik som Løkken kalles også Kyprostype VMS-forekomster etter typelokalitetene på nettopp Kypros. Faktisk er Løkken med sine 30 millioner tonn sulfidmalm verdens største kjente av denne typen. Ca. 24 millioner tonn malm ble tatt ut av Løkkenforekomsten mellom 1654 og 1987, med 2,1 % Cu, 1,9 % Zn, 19 g/t Ag og 0,2 g/t Au. Gjenværende ressurser er ca. seks millioner tonn.

    Kilde: Metaller i Trøndelag (NGU)

    Capella har i forkant av transaksjonen tatt en systematisk gjennomgang av tidligere innsamlede prøver ved Hessjøgruva. Prøvene er borekjerner som i dag ligger lagret i Norges geologiske undersøkelse (NGU) sitt Nasjonalt Borkjerne- og Prøvesenter på Løkken.

    Gjennomgangen har bekreftet tidligere oppgitte kobber- og sinkgehalter, og videre påvist tilstedeværelsen av kobolt.

    Kartet viser Capellas Kjøli og Hessjøgruve-prosjekter. Løkken ligger i vest. Kartografi: Capella Minerals

    Roth har tidligere uttalt at det først og fremst er de høye kobbergehaltene som har lokket selskapet til Midt-Norge. Selskapet sier i børsmeldingen at både kobber og kobolt er essensielle metaller for det grønne skiftet og energilagring.

    Les mer om selskapets aktiviteter i Kjøli og Løkken her: Jakter kobber i gamle forekomster

    Hessjøgruva AS er heleid av Holtålen kommune i Trøndelag. De har gjort intensjonsavtalen med Capella Minerals’ datterselskap Capella Minerals Norway AS.

    Related Posts

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025

    Mer slagkraft for bergindustrien

    november 12, 2025

    Vant i rettssak – driften fortsetter

    november 11, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Toktet er i gang
    Dec 01, 2025

    Toktet er i gang

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten
    Nov 28, 2025

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 24, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    Creating an NCS seismic expert
    Nov 20, 2025

    Creating an NCS seismic expert

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 
    Nov 18, 2025

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 

    Unlocking Egypt’s Western Desert: The next Eagle Ford?
    Dec 02, 2025

    Unlocking Egypt’s Western Desert: The next Eagle Ford?

    Denmark to embark on an innovative geothermal drilling project
    Dec 01, 2025

    Denmark to embark on an innovative geothermal drilling project

    Imaging prospective sedimentary strata offshore Equatorial Guinea
    Nov 28, 2025

    Imaging prospective sedimentary strata offshore Equatorial Guinea

    Why P10/P90 prospect ratios are meaningless without involving the geology
    Nov 27, 2025

    Why P10/P90 prospect ratios are meaningless without involving the geology

    Geoscience & marine life: Sustainably coexisting
    Nov 26, 2025

    Geoscience & marine life: Sustainably coexisting

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.