Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Krevende bunnforhold for norsk havvind
    Aktuelt

    Krevende bunnforhold for norsk havvind

    By Ronny Setsåfebruar 16, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    I år skal grunnundersøkelsene ved de kommende havvindparkene Sørlige Nordsjø II og Utsira Nord ferdigstilles. Dataene vil hjelpe vindkraftselskapene å finne de best egnede stedene for plassering av turbinene.

    Forenklet skisse av de to planlagte havvindkraftparkene Sørlige Nordsjø II og Utsira Nord. Kilde: OED / Vista Analysis / Guidehouse

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Bunnforholdene på norsk sokkel er krevende og ulike fra sted til sted, derfor må de undersøkes i detalj, sier Lars Jensen, geofysiker i Oljedirektoratet.

    Oljedirektoratet meldte nylig at de har tildelt kontrakter til Fugro og Enviros for kartlegging av de grunneste lagene under havbunnen. Det er i disse lagene at vindturbiner skal settes ned.

    Sent i fjor kunngjorde regjeringen at de ønsker å lyse ut første fase av havvindområdene Sørlige Nordsjø II og Utsira Nord innen utgangen av første kvartal i år.

    Oljedirektoratet fikk i fjor oppdraget med å utføre grunnundersøkelser i de to områdene, og årets fullførende kartlegging skal etter planen foregå i perioden sent april til begynnelsen av september.

    Mer data er nødvendig til tross for at det har blitt boret tusenvis av brønner på norsk sokkel. Fokuset har nemlig ikke tidligere vært på de øverste 100 – 200 meterne.

    Jensen forteller at det er syv ulike målinger som skal gjøres ved Sørlige Nordsjø II og Utsira Nord. Multistråle ekkolodd leverer tre nøkkeldatasett: batymetri, akustisk backscatter og vannkolonnedata. I tillegg skal de samle inn 2D høyoppløselig seismikk, grunnpenetrerende ekkolodd (SBP), sidesøkende sonar (SSS) data, samt magnetometerdata.

    Posisjon og raske fakta om de to områdene. Kilde: Høringsnotat om tildeling av fase én av Sørlige Nordsjø II

    Datasettene vil komme vindkraftselskapene til nytte da de geologiske forholdene er nokså komplekse.

    Geologiske utfordringer inkluderer grunn gass, store steinblokker som falt ned på havbunnen da isen smeltet, mulige kanaler, synkehull, utglidninger, forkastninger, samt myke og svake avsetninger som strekker seg nedover i dypet.

    Fugro er tildelt kontrakten for Sørlige Nordsjø II, mens Enviros skal kartlegge Utsira Nord. Regjeringen satte av midler i statsbudsjettet 2023 for å fullføre grunnundersøkelsene.

    Ved Sørlige Nordsjø II vil vindturbinene kunne bygges som bunnfaste installasjoner (gjennomsnittsdybde 60 meter), mens ved Utsira Nord må turbinene være flytende (gjennomsnittlig dybde 267 meter).

    I GEO 2023 (kan bestilles her) kan du lese vårt intervju med Lars Jensen og lære mer om de krevende bunnforholdene og ODs videre arbeid tilknyttet grunnundersøkelser for vindkraft.

    I samme utgave kan du også lese artikkelen om hvordan PGS vil benytte seismikkteknologien P-Cable for å sikre et tilstrekkelig detaljert bilde av grunnforholdene.

    Related Posts

    Underholdende og opplysende

    november 7, 2025

    – Ikke godt nok sikret

    oktober 27, 2025

    Statsbudsjettet 2026

    oktober 15, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Viste bredden i geofagene
    Nov 07, 2025

    Viste bredden i geofagene

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte
    Nov 04, 2025

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting
    Nov 03, 2025

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland
    Oct 30, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring
    Oct 28, 2025

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring

    Drilling deeper for new resources in Uzbekistan
    Nov 09, 2025

    Drilling deeper for new resources in Uzbekistan

    Sponge clasts in calciturbidites
    Nov 07, 2025

    Sponge clasts in calciturbidites

    EMGS in troubled waters
    Nov 06, 2025

    EMGS in troubled waters

    Fracture connectivity and power laws
    Nov 05, 2025

    Fracture connectivity and power laws

    Libya – exploration stories
    Nov 04, 2025

    Libya – exploration stories

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.