Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Lenket seg fast
    Bergindustri

    Lenket seg fast

    Av Ingvild Carstensfebruar 3, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Natur og Ungdom fortsatte i dag aksjonene mot prøveboringene i Engebøfjellet. Onsdag lenket de seg fast i anleggsmaskinene.
    Illustrasjon: Nordic Mining
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Og flere aksjoner er i vente.
    Klokken 17:50 på ettermiddagen hadde politiet forstatt ikke sendt noen til stedet. Til sammen har seks aksjonister lenket seg fast til de tre anleggsmaskinene som holder på. Det er nok til at arbeidet har stanset.
    I følge bt.no har ungdommene lenket seg fast til en beltevogn og to borerigger som ble rigget i natt. Fem arbeidere fra finske Oy Kati AB stanset maskinen da ungdommene kom. De gjorde ingen forsøk på å hindre ungdommene i å lenke seg fast.
    -De var naturlig nok oppgitt. Det er ikke de vi jobber mot, det er Nordic Mining, og det har vi forsøkt å forklare. Det har ikke vært noe høyt konfliktnivå, sier Ingrid Skjoldvær, leder i Natur og Ungdom.
    Hun har i dag ikke vært på stedet, etter at hun i går fikk ferdselsforbud av politiet.
    – Når politikerne ikke vil høre på miljøargumentene, må noen andre stå opp. Det er hårreisende at myndighetene har overkjørt hensynet til miljøet og fremtidige generasjoner. Dessuten er gruvedrift en gammeldags måte å drive industri på, sier Gaute Eiterjord (20), første nestleder i Natur og Ungdom.
    – Dei var nok naturleg nok litt oppgitt. Det er ikkje dei vi jobbar mot, det er Nordic Mining, og det har vi prøvd å forklare. Det har ikkje vore noko høgt konfliktnivå, seier Skjoldvær, som ikkje deltek på dagens aksjon fordi ho i går fekk ferdselsforbod.
    Onsdag kveld har aksjonistene reist ned igjen fra fjellet. NU sier at ungdommene har sittet lenge nok nå på kalde maskiner, og de planlegger flere aksjoner i stedet for å slite ut aksjonistene allerede nå.
    Les hele saken hos nrk.no

    RELATERTE SAKER

    Nussir får EUs strategiske anerkjennelse

    juni 11, 2025

    Platina: Karenhaugen

    juni 2, 2025

    Mektig populært sølv

    mai 28, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Svalbard vokste i 2024
    Jun 18, 2025

    Svalbard vokste i 2024

    Livsfarlige innsjøer
    Jun 17, 2025

    Livsfarlige innsjøer

    Energiløsningen ligger under føttene våre
    Jun 13, 2025

    Energiløsningen ligger under føttene våre

    Da Drammen eksploderte
    Jun 11, 2025

    Da Drammen eksploderte

    Geoskravl 20: Sjeldne jordarter, patruljer og kryolitt
    Jun 11, 2025

    Geoskravl 20: Sjeldne jordarter, patruljer og kryolitt

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.