Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Statoils syn på fremtiden
    Miljø

    Statoils syn på fremtiden

    By Press Releasejuni 9, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Fallende produksjon fra eksisterende felt vil kreve store investeringer i olje- og gassektoren fremover.
    Eirik Wærness er sjefsøkonom i Statoil og er keynote speaker på konferansen Recent Discoveries den 11. og 12. mai. Foto: Statoil
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Verden vil fram mot 2040 ha behov for mye ny fornybar energi. I tillegg kreves betydelige investeringer i ny produksjon av olje og gass for å erstatte fallende produksjon fra eksisterende felt.
    Det kommer frem i Statoils Energy Perspectives-rapport som ble lagt frem på torsdag.
    –  For å nå målsettingene i klimaavtalen fra Paris er det nødvendig med en rask endring i elektrisitetssektoren og i personbiltransport, i tillegg til en betydelig forbedring i energieffektivitet innen alle sektorer, sier Statoils sjeføkonom Eirik Wærness.
    – Selv med rask økning i ny fornybar energi, vil etterspørselen etter olje og gass bare være litt lavere enn dagens nivå i 2040. For å oppveie for fallende global produksjon fra eksisterende felt, vil det kreves betydelige investeringer i ny olje- og gassproduksjonsvolumer som til sammen tilsvarer 15-30 ganger dagens samlede produksjon på norsk sokkel, sier Wærness.
    Statoils årlige Energy Perspectives-rapport beskriver hvordan verdensøkonomien, internasjonale energimarkeder og energirelaterte klimagassutslipp utvikler seg, med utgangspunkt i tre ulike fremtidsscenarier: Reform, Renewal og Rivalry.
    Reform-scenariet i årets rapport bygger på de nasjonale klimamålene i Paris-avtalen (COP21), med ytterligere tilstramminger i energi- og klimapolitikken utover i tid. I dette scenariet nås ikke togradersmålet.
    Scenariet som tar høyde for de mest ambisiøse energi- og klimamålene er Renewal. Her forutsettes det at 9 av 10 nye privatbiler som selges i 2040 vil ha hybridmotorer eller være elektriske. I tillegg forutsettes en enorm endring i elektrisitetssektoren, der sol og vind vil stå for rundt 40 prosent av den globale elektrisitetsproduksjonen i 2040, mot en andel på 5 prosent i dag. I et slikt scenario vil olje- og gassetterspørselen være litt lavere enn dagens nivå.
    Det tredje scenariet, Rivalry, er i større grad preget av geopolitisk konflikt og større forskjeller i den regionale utviklingen både når det gjelder økonomisk utvikling og omlegging av energisystemene.
    Analysen viser at det uansett scenario er behov for store investeringer innenfor hele energisektoren – både for olje, gass, fornybar, energi-infrastruktur og energilagring frem mot 2040.
    Statoil har utgitt Energy Perspectives-rapporten hvert år siden 2011. Dette er en av flere viktige analyser som legges til grunn i selskapets strategiske og kommersielle vurderinger.

    Bakgrunn
    Energy Perspectives gis ut årlig av Statoil. Rapporten utarbeides uavhengig av selskapets strategiske og kommersielle beslutninger. Den er utarbeidet for å gi en faglig vurdering av makroøkonomisk utvikling og langsiktige perspektiver på det internasjonale energimarkedet. Rapporten er basert på modeller og rammeverk som selskapet bruker i forbindelse med langsiktige analyser av energimarkedene.
    Det er et mål at rapporten skal skape større forståelse for usikkerhet på lang sikt og hvordan ulike drivkrefter kan påvirke denne usikkerheten. Energy Perspectives har blitt en viktig referanse i selskapets internasjonale samtaler om energi- og klimaspørsmål. Teamet bak rapporten inviteres hvert år til internasjonale møter og konferanser for å presentere sine perspektiver.

    Related Posts

    Kalksteinshuler ble redningen

    januar 23, 2026

    Et land uten liv

    januar 16, 2026

    Prolog: Et eldgammelt skjelett

    januar 9, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Progress over perfection
    Jan 28, 2026

    Progress over perfection

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets
    Jan 27, 2026

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets

    Unlocking the deep offshore potential of the Mahanadi Basin
    Jan 26, 2026

    Unlocking the deep offshore potential of the Mahanadi Basin

    The absurdity of security… or… comfortable being uncomfortable
    Jan 23, 2026

    The absurdity of security… or… comfortable being uncomfortable

    France’s first stimulated natural hydrogen project
    Jan 22, 2026

    France’s first stimulated natural hydrogen project

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.