Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Nedtur for olje (?)
    Olje og gass

    Nedtur for olje (?)

    Av Halfdan Carstensoktober 23, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Verdens totale energiforbruk vil kulminere om knapt 15 år, men nedgangen etter det er så liten at etterspørselen i 2050 vil være som i dag.
    OLYMPUS DIGITAL CAMERA
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Verdens totale energiforbruk vil kulminere om knapt 15 år, i 2033, og det vil da bare være tolv prosent høyere enn i dag. Fallet i årene deretter er imidlertid ikke dramatisk. Fram til 2050 vil det kun minke fire prosent og være tilbake på dagens nivå.

    Det er konklusjonen i DNV GL Energy Transition Outlook 2019 som ble publisert i september.

    Til grunn for disse tallene ligger blant annet at Jordens befolkning antas å øke fra 7,7 milliarder i dag til 9,4 milliarder i 2050. Sub-Sahara Afrika og det indiske subkontinentet vil om 30 år være de mest folkerike regionene med hhv. 2,0 og 2,3 milliarder innbyggere. Videre antar rapporten at økonomiene også vil vokse.

    Gitt en slik økning i både befolkning og økonomi, betinger en nedgang i energiforbruket en betydelig effektivisering i forbruket.

    Med referanse til den særegne norske debatten om vi skal fortsette å lete etter olje og gass, sier rapporten at andelen fossile brennstoffer vil minke fra dagens 81 prosent til 56 prosent i 2050. Slik figuren viser vil også oljeetterspørselen minke dramatisk framover etter et toppnivå tidlig på 2020-tallet. Dette er langt på vei i tråd med det Equinor hevder i årets utgave av Energy Perspectives 2019.

    NCS Exploration Strategy 2019. See the full programme!

    Equinor tror produksjonen vil nå et toppnivå med 105 millioner fat per dag om ca. ti år, og at forbruket deretter vil avta til 93 millioner fat per dag i 2050 («Reform scenario»). Årsaken til nedgangen mener selskapet skyldes elektrifisering og effektivitetsforbedringer innen transport. Petrokjemisk industri, flytransport og skipstransport vil imidlertid virke motsatt.

    DNV GL sin rapport har et svært optimistisk scenario for vindenergi, og verdensproduksjonen vil øke eksponentielt de neste 30 årene. Offshore vil øke mest, fra en andel på omtrent 4 prosent i dag til en andel på 45 prosent i 2050 av total vindenergi produsert. Men da vil installert kapasitet ha økt fra 19 GW til 1554 GW («80-gangen»). Til sammenligning er har norske elektrisitetsproduksjonen en kapasitet på 34 GW.

    Vi må derfor forvente et visst press på mineralindustrien til å produsere mer metaller. I rapporten kan vi lese at etterspørselen ette sjeldne jordartsmetaller, nickel, mangan, kroon og kobber vil øke betydelig i tiden framover.

    DNV GL antar etterspørselen etter olje vil avta dramatisk i de neste 30 årene, og toppen vil bli nådd i løpet av de neste fem årene.

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    A blueprint for Norwegian sulfide exploration
    May 23, 2025

    A blueprint for Norwegian sulfide exploration

    Advarer om vårflom
    May 21, 2025

    Advarer om vårflom

    Elektrisitet kan bekjempe kysterosjon 
    May 20, 2025

    Elektrisitet kan bekjempe kysterosjon 

    Grønland eller Grønnland: Hva skjer med innlandsisen under global oppvarming?
    May 16, 2025

    Grønland eller Grønnland: Hva skjer med innlandsisen under global oppvarming?

    Hva klimaendringene kan fortelle oss om istidene
    May 16, 2025

    Hva klimaendringene kan fortelle oss om istidene

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.