Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Nei til Trænabanken
    Olje og gass

    Nei til Trænabanken

    By Halfdan Carstensjuni 26, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Fiskeribladet går hardt ut mot leteboring på Trænabanken rett sør for Lofoten. Det er særlig hensynet til korallrevene som bekymrer.
    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Trænstaven er det høyeste punktet i Træna kommune og et velkjent landemerke på Helgeland. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Den planlagte boringen på Trænabanken i regi av Wintershall Dea er i strid med Havforskningsinstituttets anbefalinger, og burde ikke vært realisert, skriver Fiskeribladet.

    Borelokaliteten ligger 54 kilometer fra Myken, og 8kilometer sør for Trænarevet. Den ligger også i nærheten av de store kaldtvannskoralrevene og viktige gyteplasser for fisk.

    – Vi mener petroleumsmyndighetene ikke viser nok hensyn, og burde vært langt mer restriktive i forhold til føre-var prinsippet, skriver redaktøren.

    Også miljøvernbevegelsen reagerer.

    – Området er en del av økosystemet som er knyttet til Lofoten. På Trænarevet ligger et svært viktig korallrev. Det er så nært Lofoten at et utslipp herfra vil havne i Vestfjordbassenget med katastrofale følger, sier Sigurd Enge i Bellona.

    Sigurd Enge  sier til Fiskeribladet at han er provosert.

    – Det er helt forferdelig. Oljeselskapet har gjort en dårlig jobb med utslippsscenarioer, sier Enge til NRK.

    Kommunikasjonssjef Kjetil Hjertvik i Wintershall Dea sier boreperioden på feltet er planlagt i oktober, og vil ta om lag 30 dager.

    – Da er det lite fiskeriaktivitet og heller ikke fisk som gyter, sier Hjertvik til nrk.no.

    Fiskerimyndighetene er nokså uklare på om slik aktivitet kan anbefales. Mens Fiskeridirektoratet ikke ser de store konsekvensene, er Havforskningsinstituttet langt mer negativ. HI går så langt som å fraråde enhver aktivitet i blokkene som dekker Træna korallfredningsområde, skriver Fiskeribladet.

    Ifølge redaktøren mener Havforskerne atområdet ligger oppstrøms for de sårbare og verdifulle områdene i Lofoten og Vesterålen, og at eventuelle utslipp fra uhell etter all sannsynlighetvil   drive inn i de sårbare områdene lenger nord.

    Fiskeridirektoratet legger i sin høringsuttalelse at utslipp til sjø ikke bør forekomme, særlig utslipp av kjemikalier.

    «Lokaliteten ligger i åpningen av Vestfjorden og med relativt kort avstand til både Træna og Røst. I tillegg til flere koraler på Trænarevet, Røstrevet og Holarevet, er området et av de viktigste gyte- og oppvekstområde for en rekke fiskeslag. Området har også mye sjøfugl som lever på kysten av Helgeland og Lofoten.»

    «Leteområdet ligger kun ligger 83 kilometer sørvest av Røst, og dermed svært nær de sårbare områdene i Lofoten. Ifølge HIs rapport om økosystemet i Lofoten oppholder 70 prosent av de kommersielle fiskeslagene i Barentshavet og Norskehavet seg i dette området, som egg, yngel eller larver. Dette er tungtveiende argument mot en åpning.»

    «Vi forstår godt at både miljø- og fiskeriinteressene er provosert av vedtaket, og mener myndighetene burde vært langt mer restriktive i sine anbefalinger. Det faktum at havforskerne er så negativ, burde også vært tillagt større betydning. Vi er ikke imot fortsatt oljeutvinning på norsk sokkel, men når alle faglige råd er så kategorisk som her burde de vært lyttet til. Det har dessverre ikke oljeministeren gjort. Det er svært kritikkverdig,» skriver redaktøren i Fiskeribladet.

    Related Posts

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    februar 9, 2026

    Rørledning krever flere gassfunn

    januar 29, 2026

    Oppjusterer Barentshav-funn igjen

    januar 19, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Livet som våknet i et krater 
    Feb 10, 2026

    Livet som våknet i et krater 

    For et tryggere Svalbard 
    Feb 05, 2026

    For et tryggere Svalbard 

    «Ny» kildebergart i Norskehavet
    Feb 03, 2026

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    An unconventional unconventional gas project
    Feb 10, 2026

    An unconventional unconventional gas project

    Looking for a low-risk infill well? You might want to consider areas of weak 4D response
    Feb 09, 2026

    Looking for a low-risk infill well? You might want to consider areas of weak 4D response

    Karabash – West Siberia’s new frontier?
    Feb 06, 2026

    Karabash – West Siberia’s new frontier?

    A greenprint for deep sea copper exploration
    Feb 05, 2026

    A greenprint for deep sea copper exploration

    When perforating below the Free Water level makes sense
    Feb 05, 2026

    When perforating below the Free Water level makes sense

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.