Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Nytt oljefunn nord for Goliat
    Olje og gass

    Nytt oljefunn nord for Goliat

    Vår Energi og partner Equinor påtraff olje i Zagato-prospektet langs Goliatryggen. Som «lovet» av letesjefen i februar.
    Av Ronny Setsåmars 3, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Luca Dragonetti, SVP Exploration i Vår Energi, hintet om funnet da han oppdaterte markedet om selskapets leteresultater, - strategi og kommende brønner under selskapets Capital Markets Day 11. februar. Kilde: Vår Energi Capital Markets Day

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Operatør Vår Energi og partner Equinor påtraff olje i Zagato, ett av prospektene i forkastningsblokkene langs Goliatryggen nord for Goliat-feltet.

    Det melder Sokkeldirektoratet.

    Foreløpig beregning av størrelsen på funnet er 15 – 43 millioner fat utvinnbare oljeekvivalenter (mmboe), altså er det trolig større enn pre-drill estimatet på 15 mmboe.

    Det er et plaster på såret etter at selskapet kun gjorde et lite teknisk funn i Elgol, og deltok i en brønn som boret tørt i prospektet Njargasas.

    Men funnet i Zagato var i stor grad ventet. Luca Dragonetti, letesjef i Vår Energi, hadde nemlig hintet om resultatene av boringen tidligere i februar.

    – Vi har nådd reservoaret, og det ser bra ut, sa han.

    Ifølge Dragonetti håper selskapet å kunne påvise 150 mmboe langs Goliatryggen, og Zagato kan nå bidra betydelig til at dette målet nås. Countach ble funnet i 2023, og Goliat North-prospektet skal bores senere i år.

    Prospekter og funn langs Goliatryggen. Kilde: Vår Energi Capital Markets Day

    Vår Energi fokuserer på nærfeltleting, altså å finne nye, som regel nokså små, forekomster nær eksisterende infrastruktur. Selskapet har økt antall letebrønner de seneste årene, og de aller fleste (85 prosent) bores nær eksisterende felter.

    I 2023 og 2024 var antallet letebrønner henholdsvis 7 og 13. I 2025 kan det bli 20. For perioden 2024-2027 skal det totalt bores ca. 60 brønner.

    geo365.no: Øker leteinnsatsen – igjen

    Zagato-brønnen (7122/8-3 S) ble boret i utvinningstillatelse 229. Vår Energi er operatør (65 prosent) og Equinor er partner (35 prosent). Brønnen påtraff oljekolonner på til sammen 72 meter i Kobbeformasjonen, fordelt over tre soner. To mindre oljekolonner ble påtruffet i dypere reservoarer.

    Countach og Zagato er de første brønnene i en planlagt toårig borekampanje i Barentshavet. Kampanjen er et samarbeid med Equinor, som inkluderer både produksjonsbrønner og letebrønner. Totalt planlegger Vår Energi å bore rundt 20 letebrønner i Barentshavsregionen i løpet av en fireårsperiode. Etter å ha fullført arbeidet ved Zagato vil riggen brukes til å bore produksjonsbrønner på Goliatfeltet. Deretter returnerer den til Goliatryggen senere i år, skriver selskapet i en pressemeding.

    RELATERTE SAKER

    Varsler fellesutbygging i Fram-området

    juni 27, 2025

    Milliardprospekt boret tørt

    juni 25, 2025

    Mer å hente fra PL 001

    juni 24, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    The future of deep-sea mining
    Jun 26, 2025

    The future of deep-sea mining

    Et hav av data
    Jun 26, 2025

    Et hav av data

    Vinneren er kåret
    Jun 24, 2025

    Vinneren er kåret

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.