Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Øker tilstedeværelsen i Barentshavet
    Olje og gass

    Øker tilstedeværelsen i Barentshavet

    Av Ronny Setsåseptember 13, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Med oppkjøpet av Neptune Energy sikrer Vår Energi seg eierskap i Snøhvit og Melkøya. Nå har de sikret seg en borerigg for å jakte nye olje- og gassressurser i Barentshavet.

    Vår Energi og Equinor går sammen om leting i Barentshavet gjennom felles riggavtale. Bildet er tatt på boreriggen West Hercules da den var i Barentshavet. Foto: Ole Jørgen Bratland / Equinor

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vi mener potensialet for videre vekst og verdiskapning i Barentshavet er stort. Vi intensiverer nå aktiviteten i regionen blant annet ved å sikre en dedikert rigg til kontinuerlige boreoperasjoner de neste årene, uttaler Torger Rød, adm.dir i Vår Energi.

    Selskapet melder at de sammen med Equinor har sikret seg en borerigg for perioden 2024 – 2026, med opsjon på ytterligere tre år. I beste fall skal de altså bore i Barentshavet frem til 2029.

    Kanskje har de to selskapene lyttet til oljedirektør Torgeir Stordal. Han har ved flere anledninger oppfordret til mer leting i nord.

    Det er nemlig i Barentshavet at vi har til gode å påvise den største andelen av uoppdagede ressurser, sannsynligvis også om vi ekskluderer hva som ligger i uåpnede områder (Barentshavet nord), ifølge Oljedirektoratet. Sagt på en annen måte – kun seks prosent av ressursene i Barentshavet har så langt blitt produsert.

    Rød sier videre i pressemeldingen at mangel på infrastruktur, spesielt for gass, legger begrensninger for videre utvikling av regionen.

    – Leting er derfor avgjørende for å avdekke nye olje- og gassressurser som kan danne grunnlag for ny infrastruktur og utbygging av eksisterende og framtidige funn.

    NCS Exploration Strategy 2023

    Stavanger (Forus)

    22. – 23. november 2023

    Bekreftede selskaper: Aker BP, A/S Norske Shell, Concedo, DNO Norge, Equinor, Lime Petroleum, Longboat Energy, M Vest Energy, OKEA, OMV Norge, Petrolia NOCO, PGNiG Upstream Norway, Sval Energi, TotalEnergies, Vår Energi, Wellesley, Wintershall Dea

    Konferansenettsider

    Vår Energi planlegger for boring av både lete-, avgrensnings- og produksjonsbrønner fra og med andre halvdel av 2024. Formålet er 1) Å avdekke ytterligere petroleumsressurser nær Goliat og Johan Castberg for maksimal verdiskaping og utnyttelse av eksisterende infrastruktur. 2) Målrettet leting etter nye gassressurser som kan lede til utvikling av ny infrastruktur for gasseksport.

    Barentshavet er et viktig strategisk satsingsområde for Vår Energi. I sommer meldte selskapet at de kjøper den norske olje- og gassvirksomheten til Neptune Energy. Som en del av oppkjøpet sikrer Vår Energi seg eierskap i Snøhvit-feltet og det tilknyttede Melkøya LNG-anlegget – den eneste eksisterende infrastrukturen for gasseksport i Barentshavet.

    Pressemelding

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.